alt

GELİŞİM

GELİŞİM BİR FARKINDALIĞIN ÇOK ÖTESİNDE,

küçükken başlayan bir yolculuk ve tutku benim için!

Ve her şeye önce kendimden ve kendi işimden başladım!

1960, Eylül

1960, Bursa doğumluyum. Lise ve Üniversite eğitimimi Ankara’da tamamladım. ODTÜ – Ekonomi Bölümünden 1984 mezunuyum. Çalışma hayatı içindeyken iki farklı alanda yüksek lisans yaptım. İstanbul Üniversitesi – İşletme Fakültesi’nde “İşletme Finansmanı” alanında yüksek lisansımı 1991 yılında tamamladım. İkinci yüksek lisansımı İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde “Uygulamalı Psikoloji” alanında 2004 yılında yaptım.

1986, Ağustos

Eğitimcilikle 1986 yılında bankacılık alanındaki çalışma sürecimin ilk bölümünde Dışbank’ta tanıştım. Bugünüm için çok önemli bir kilometre taşıdır.

1991, Şubat

1991 yılı itibariyle banka ve şirket tarafında farklı unvanlarla görev yaptım. Bunlar; Finansman Müdürü, Şube Müdürü, Genel Müdür Yardımcısı ve Finansman Koordinatörü. 1998 yılında bankacılık sektöründen Genel Müdür Yardımcısı iken ayrıldım.

1991, Temmuz

Bankacılıktan ayrılıp bir üretim şirketinde ilk kez finansman yöneticiliği görevini üstlenmem açısından kilometre taşıdır. 1994 krizini ve bankaların kapanabileceğini şirket tarafında deneyimlememe vesile olmuştur.

1995, Ocak

Bankacılıktaki ikinci dönemimin başlangıcıdır. Hem yöneticilik ve değişim süreçleri hem de doğru durum değerlemesi açısından kıymetli bir dönemdir.

1999, Ocak

1999’dan itibaren Yönetim Danışmanlığı - Eğitimcilik faaliyetlerine devam ediyorum. Arada üç yıl kadar bir üretim firmasındaki profesyonel yöneticilik de buna dahil. Özetle, masanın değişik taraflarında değişik pozisyonlarda görevler aldım.

2002, Ocak

2002 yılı, psikoloji bazlı çalışmaların içinde yer almam, aynı zamanda psikolojinin farklı alanlarında eğitimlere katılmam (yüksek lisansın haricinde; bilişsel psikoloji, çift-aile terapisi, çözüm odaklı terapi, dinamik psikoloji, şema terapi, varoluşçu analiz, psikanalitik yaklaşım gibi) ve psikanaliz sürecine dahil olmam açısından bir kilometre taşıdır. Hemen tüm faaliyetler, bir süreç çalışması olup süreç çalışmalarını tamamladım.

2018, Aralık

Kurucu ortaklarından olduğum şirketten ayrıldığım yıl... Öğrenme ve paylaşma sürecinde başka bir hale geçtiğim, başka bir kilometre taşı.

İş yaşamımda, temelde 3 farklı ana alanda deneyim sahibi oldum. Finans sektöründe – bankacılık alanında, şirket tarafında finansman alanı üzerine, danışmanlık tarafında, şirketlerin değişim süreçleri içinde iş insanları – aile şirketleri ortakları ile birlikte çalışmalar yürüttüm ve yürütmeye devam ediyorum. Danışmanlıkta yer aldığımız bazı projelerde, girişimcilerle birlikte şirket satın aldık, bir kısmında da günlük yaşam devam ederken ortaklık ayrışmalarını gerçekleştirdik.

Bugün bir yandan aile şirketlerinin gelişim sürecinde “değişim yönetimi” faaliyetleri çerçevesinde “destekleyici yönetsel danışmanlık” (Aile, ortaklık ve iş etkileşimleri danışmanlığı / Aile veya ortaklık işleyişi düzenlemeleri / Şirket ortakları yönetim danışmanlığı / Kuşak farklılıkları Çalışmaları / İş yeri çatışmaları, etkin iletişim ve liderlik) hizmeti veriyorum. Diğer yandan aynı zamanda, bireysel tarafa ya da doğrudan insana odaklı olarak aile danışmanlığı, bireysel danışmanlık, iş insanı – yönetici koçluğu, mentorluk ve eğitimcilik faaliyetlerimi sürdürüyorum.

alt
alt
"Her zaman fikirlerini dinlemekten, verdiği önerilerin hedef odaklı olmasından, vizyonerliğinden etkilendiğimiz Şeref Bey’in en dikkat çekici yanı bence sakinliği. İnsanlar doğrularını değişik davranış stilleri ve konuşma şekilleri ile aktarırlar. Temelde bence kişiyi etkileyen danıştığınız konuda yapılan önerilerin dinamiklerinizle uyumu, yoksa çok fazla öneri dinleyebilir veya okuyarak çözmek istediğiniz konuları çözersiniz. Fakat asıl amaç sizin yaşayan dinamiklerinize çözümlerin uyması. Bunun için iyi gözlem, birikim, doğru kaynak kullanımı gibi yetenekler gerekir. Şeref Bey bence bunlara sahip. Kendisine teşekkür ederiz."TÜM YORUMİÇİN TIKLAYINTÜM YORUM
ATİLLA UNCU
"Sevgili Şeref Akkaş iyi adamdır, güvenilir adamdır, nazik adamdır. Ancak en çok acil durum başvuru adamıdır. O hiç gaza gelmeyen ve getirmeyen, yüksek akıl ve muhakeme üstadı sakince gelir, frene basar ve siz kendinizi ona yavaşça bırakırsınız. Eğlencelidir, birlikte gülerek, seve seve çalıştığımız olmuştur, oradan bilirim, içinde yaramaz bir çocuk gizlidir. İnsan insandan öğrenir ya, ben kendisinden en çok maksadını aşmadan konuşmanın nezaketini ve sükûtun insana ne çok yakıştığını öğrenmeyi dilerim. Ve elbet çok iyi dinleyicidir Şeref Akkaş ki bu mühim meziyet az bulunur, kıymetlidir. "TÜM YORUMİÇİN TIKLAYINTÜM YORUM
GÜLCAN ÖZER
"Gözlemciliği ve analitik bakış açısıyla benim kendimde görmediğim eğitimci kimliğimi görüp bana ilham verdiği için kendisine çok teşekkür ederim. Sevgili Şeref ile başladığım eğitimci kimliğim, 15 senedir müthiş bir coşku ve sevgiyle devam ediyor."TÜM YORUMİÇİN TIKLAYINTÜM YORUM
HACER ATAÇ
"Grup şirketlerimizin kurumsallaşma süreci kapsamında ihtiyaç duyduğumuz Yönetim Danışmanlığı’nın tüm alanlarında işbirliği yaptığımız Sayın Şeref Akkaş ve ekibi, gösterdikleri performans ve sistematik çalışmalar ile kısa zamanda güvenimizi kazandılar. Birlikte çalıştığımız bu dönemde özellikle Sayın Şeref Akkaş Bey’in doğru, uygulanabilir önerileri ve stratejik planlama tavsiyeleri sayesinde gerek organizasyonel yapı, gerek finans danışmanlığı, gerekse yatırım danışmanlığı gibi tüm iş süreçlerinde verimli ve sistemli çalışmalar yapma imkanımız oldu. Bu bağlamda grup şirketimiz Ferro Döküm’ün satın alma sürecini baştan sona beraber başarı ile tamamladık. Aynı zamanda Yönetim Kurulu Üyelerimize uyguladığı Coaching programı ile kişisel ve yönetsel gelişimimize fayda sağlayan destek aldık. Gösterdikleri enerji, disiplinli çalışma ve kalite bilincinin katkısıyla kısa zamanda elde ettiğimiz başarılar için kendilerine teşekkür ediyor, başarılarının devamını diliyorum."TÜM YORUMİÇİN TIKLAYINTÜM YORUM
KADİR EFE
"Şeref Akkaş’ın beni ilk etkileyen tarafı, sükûnetidir. Bu sükûnet herhangi bir konuyu irdelerken, kendinizi rahat ve emniyette hissetmenizi sağlar. Bilirsiniz ki, aynı fikirde olmasanız dahi, konuşmanın; tartışma ve hatta kavga noktasına gelmeyecektir. Detaycı ve analitik olmakla birlikte, özgürlükçü bir yapısı vardır. Kararların ortak alınmasından yanadır. Yetki ve sorumluluk düzeyi olarak, rahatlıkla o güce sahip olsa bile, hiç kendi düşüncelerini empoze ettiğini hiç görmedim. İyi bir müzakerecidir. Çözüm odaklı düşünür ve konuşur. Bu da kendisine güven duyulmasını sağlar. Hep masada kalmaya özen gösterir. Kendini hep geliştirmiştir. İş hayatının dışında kalan, farklı alanlarda da kendini daha iyiye götürecek atılımlara girmiştir. Felsefi yönü çok gelişmiştir. Onun ile geçirdiğiniz her vakit, size çok bilgi ve duygu katar, sizi değiştirir. Hayatınızda bulunduğu için kendinizi şanslı ve ayrıcalıklı hissettiğiniz bir kişidir. Bence, bu da başarının en anlamlı tanımıdır."TÜM YORUMİÇİN TIKLAYINTÜM YORUM
LEVENT TARHAN
"Firma olarak muhtelif konu ve amaçlar için farklı danışmanlık firmalarından destek aldık ve almaktayız. Ancak M. Şeref Akkaş ve ekibinin bizler için yaptığı çalışma farklı, cesur ve öze yönelik bir niteliğe sahipti. Çoğu firmanın yaşam döngüsünde karşılaştığı değişim gereksinimi veya paydaşların vizyon ve hedeflerindeki farklılaşma veya kemikleşmiş ve taşınması zorlaşmış alışkanlıklar; öze yönelik, hassas, cesur ve iletişim odaklı bir çalışma gerektirmektedir. Bu konularda tüm paydaşlarla birebir görüşerek kurdukları iletişim ile sorunun özüne odaklanmamıza büyük katkı sağlamışlardır. Farklı ve etkili olarak, “Firma Terapisi” olarak nitelendirebileceğim yaklaşımları ile diğer danışmanlardan ayrılmaktalar. Her zaman yapıcı bir üslup ile sorunun özünü ve çözüm yollarını belirleyerek firmamızın geleceğinin kurgulanmasında sağladıkları katkı için kendilerine teşekkür ederim."TÜM YORUMİÇİN TIKLAYINTÜM YORUM
TAHİR MALATYALIOĞLU

M. ŞEREF AKKAŞ
HAKKINDA

TÜM YORUMLAR

OKUMAK İÇİNTIKLAYINOKUMAK İÇİN

2020

1986'dan
Bugüne

Eğitim Verilen Kişi

Eğitim Alınan/Verilen Saat

Eğitim Verilen Gün

Danışmanlık Projesi (2000'den sonra)

7/24

İLETİŞİM FORMU