alt
ORHAN SEYFİ ARAS

NE DEDİLER?

“Erdem Holding bünyesinde önce Sakarya Agdaş ve İzmit grubu firmalarımızda işbirliği yaptık, beraber uzun süre çalıştık. Firmalarımızda kurumsallaşma Sürecinde katkılarınız çok olumlu oldu. Süreci yönetirken, gerek firma içi çalışmalarında gerek yönetimle olan ilişkilerinizde sağlıklı ve verimli bir ortam yarattınız. Bu ortamı yaratırlarken hassasiyetle üzerinde durulması gereken en önemli nokta, gizlilik esaslarına son derece duyarlı olmanız, bizdeki çalışmalarından kaldığımız memnuniyetten dolayı tanıdığımız başka kurumlarla tanıştırdım, onlarla da işbirliği yaptınız onlarda sizlerin katkılarınızdan dolayı memnun kaldıklarını bana ilettiler. Başarılarınızın devamını dilerim.”

İPEK GEZER

NE DEDİLER?

“Şeref Bey ile tanıştığım dönemde bankadan ayrılma kararı vermiştim ve henüz yolumu belirlememiştim. Eğitimcilik yapmayı planladığım alanlardandı. Kendisinden iki ayrı zamanda, iki bilanço yönetimi ile ilgili iki eğitim aldım. Eğitimde beni en etkileyen kısmı kendisinin davranış şekli idi. Şeref Bey konusunda tecrübeliydi ve egosu yüksek bir gruba eğitim veriyordu. Kimsenin egosunu incitmeden konuyu aktarış ve paylaşış şekli ve sınıfı konuya dâhil ediş şekli çok hoşuma gitti. Bu konuyu kendime örnek aldım.”

OSMAN TOLAY

NE DEDİLER?

“Sayın Şeref Akkaş ile çalışma geçmişimiz 90’ların sonuna rastlar. Bu dönemde ben Bankacı kendisi Müşteri idi. O zamanlarda dahi ki henüz arkadaş ve/veya dost olmamıştık, mesafeli samimiyete dayalı çok güzel bir çalışma ilişkimiz olmuştu. Birçok zor zaman geçirdik, bankacı/müşteri olarak, ancak bunların hiçbirinde “acaba mı?” deme ihtiyacı hissetmedim. Zamanla arkadaş ve sonrası dost olduk, bugün etrafımda fikrini soracağım, danışabileceğim birkaç kişiden biri olarak görüyorum. Dürüstlüğü ve açıklığının yanı sıra tecrübe ve bilgisi ile yanımda olması ayrı bir güven veriyor bana.”

AHMET PEÇEN

NE DEDİLER?

"Sevgili Şeref Akkaş ile yollarımız 1992’den bu yana farklı zaman ve mekanlarda kesişmiştir. İlk tanıştığımızda, benim gibi yeni yetme bir bankacı için, eski bankacı olan zorlu Finansman Müdürü konumundaydı. O zamanlar kendisi ile görüşmek için Beylikdüzü’nün karlı tepelerinde bulunan ve dağ başı diye adlandırdığımız Beko fabrikasına uzun bir yolculuk sonunda ulaşırdık. Hatta bir defasında kardan ulaşamayıp geri döndüğümüzü hatırlıyorum. Bu deneyimde Şeref Akkaş beni zorlayarak, işin henüz başında, çok şey öğrenmeme yardımcı olmuştur. O dönemde kurduğumuz bağ zaman zaman farklı şirket ve rollerde bir araya gelmemize vesile oldu. Güvendiğim, fikirlerine değer verdiğim, disiplinli, ciddiyet ile mizahı çok güzel harmanlayan ve sohbetinden keyif aldığım bir insan olduğu için her zaman birlikte olma fırsatını değerlendirmek istedim doğrusu. Sabahın erken saatlerinde yaptığımız kahvaltı sohbetlerini hala özlerim. Şeref Akkaş, uzak bile olsak hep yakın hissettiğim kişilerdendir."

AYŞEGÜL TORUN

NE DEDİLER?

“Sevgili Şeref ile uzun yıllar bankacılık sektöründe birlikte çalışmamızdan önce kendisi masanın öbür tarafındaki ikenden devam eden bir dostluğumuz var. Bulunduğu her ortamda son derece disiplinli ve sistematik çalışmayı kendine ilke edinmiş bir yönetici olarak hem planlama hem de hedeflere odaklanma konusunda kariyer yolculuğu süresince birlikte çalıştığı değişlik ekiplere bu konuda da rol model olmuştur. Aynı zamanda kriz anlarında; o andaki karmaşa ve kaos yerine bir kaç adım ötesini çıktıları ile birlikte düşünerek son derece serin kanlı ve özgüvenli adımlar atarak doğru kararlar aldığına bizzat şahit oldum. Ne de olsa bankacılık gibi krizlerin azımsanmayacak sayıda yaşandığı bir sektörde birlikte epey bir mücadele verdik. Bankacılık kariyerinden eğitmen, danışman ve koç olarak kariyerine devam kararı aldığından beri de bir sürü şirketin finansal yolculuğunda kılavuz gemisi olurken bu süreçte kendini yepyeni alanlarda geliştirmeye hiç ara vermemiştir. Hedeflerine bir kez odaklandıktan sonra buna varmak için her türlü planlamayı yapar, esneklik paylarını hesaplar, kriz anlarda olanın sebebinden çok çözümüne odaklanır ve asla pes etmez ve sonunda da başarıyı elde eder. Çok iyi bir ekip kurucu ve liderdir. İş hayatının acımasız çarklarında bile yarattığı uzun soluklu dostluklar ve halen bütün ekipleri tarafından aranılan, sorulan ve bir araya gelindiğinde hâlâ tecrübelerinden fikirlerinden faydalanan birisi olması da zaten bunun en güzel kanıtıdır. Yaptığı her işte geri bildirimler, toplantılar, raporlar vb Başak Burcu’nun titizliğini hissedersiniz. Çok iyi bir aktif dinleyicidir hem profesyonel iş ortaklarına hem de dostlarına. Hayatınızın bir yerinde yolunuz kesişti ise kendinizi şanslı hissedersiniz.”

YÖRÜK IŞIK

NE DEDİLER?

“Şeref Akkaş ile 2014 yılında, Beyoğlu’nda tarihi eser olan binamızın restorasyon projesinin finansmanı konusunda çalıştık. Sadece ticari bir yaklaşımı içermeyen tarihi restorasyon projesinin bankalara ticari mantık içinde sunulması ve bankacılık geçmişi olmayan bizlerin, bazı alanlarda biraz sıra dışı olduğu için finansal kuruluşların daha muhafazakar bakış açılarına tam uymayan iş hayatlarının, doğru dil ve yaklaşımla, bir şekilde ‘finansal tercümesinin’ yapılması konusunu da, Şeref Bey ve ekip arkadaşları, yeri doldurulamayacak bir uygulama yaptılar. Geriye dönüp düşündüğümde, beni en çok etkileyen, bizim projemiz, boyut olarak Şeref Bey’in alışık olduğu projelerden küçük olmasına karşı, bizim için harcadığı zaman, çaba ve yaratıcılığın, projemizin boyutundan bağımsız olmuş olması. Projenizi, her ne konuda olursa olursun, sizin kadar iyi çalışacak ve aynı zamanda sizin karakterinizi ve öz geçmişinizi, finansal dilde sunulur hale getirecek bir proje ve fikir ortağına ihtiyacınız varsa Şeref Bey’in, tanışmanız gereken bir kişi olduğuna inanıyorum. Size hem ticari projeniz hem kendiniz hakkında yeni ve yaratıcı bir sözü olacağına eminim.”

YAHYA ÖNTARHAN

NE DEDİLER?

“Şeref Bey ile 20 yıldan fazla oldu tanışalı, çalıştığım bankada katıldığım kurum içi eğitimlerde tanıştık. Bankacılık kariyerinde yapmış olduğu üst düzey yöneticilik tecrübesinin yanı sıra güçlü kişisel iletişimi ve sürekli güncel ekonomik verilerle desteklediği sunumlar oldukça keyifliydi. Sunduğu veriler her zaman kariyer hayatımızda sürekli başvurduğumuz önemli bir data olmasının yanı sıra sahip olduğu güçlü iletişim ve özellikle nezaketi, diyaloğumuzun sürekli devam etmesine önemli bir etken olmuştur. Hem kariyer hayatında hem de kendi kişisel gelişimde edindiği tecrübeler her zaman için güzel sohbetlerimizde bizler için de önemli bir kazanım olmuştur. Ayrıca uzun bir süre sonra bölgemizde bir firmanın danışmanlığını üstlenmesinden dolayı ara verdiğimiz görüşmelere tekrar devam etme şansı ile birlikte danışmanlığını yaptığı firmanın orta ölçekte bir kobi firması iken vizyonunu ve tecrübesini yansıtması sonucu firmanın faaliyet gösterdiği sektörde ülkemizin en büyük üreticileri ve ihracatçı firması olmasında önemli bir payı olduğuna şahit oldum. Yıllar itibarı ile firmadaki büyüme ve firmanın ortak ve yöneticilerinin yönetim becerileri, dünya görüşleri ve vizyonu hissedilir bir şekilde değişti. Bu değişime en yakın şahit olan kişilerden biriydim. Kendisini sürekli güncelleyerek her ortamda, her görüştüğümüzde aktardığı bilgi ve tecrübenin yanı sıra verdiği pozitif enerjiden dolayı çok teşekkür ediyor ve çalışmalarında başarılar, mutlu ve sağlıklı bir hayat diliyorum.”

ÖZLEM TAMER

NE DEDİLER?

“2009-2011 arası çalıştığımız döneme ilişkin sağlanan faydalar olarak pek çok şey saymak mümkün tabi. Ancak iletişim, empati, sabır, saygı, güven, dinleme, öz farkındalık, teşekkür, tatlı dil, cesaretlendirme, delegasyon, arabuluculuk, sakin kalma, etkili hitabet, farklı pencereden bakabilme, mizah, hedef birliği, herkesin zincirin bir parçası olduğu hissi, sadelik, etkili toplantılar sistemi hatırladığım kazanımlar. Güzel bir dönemdi, bana da katkıları çok oldu. Başarılı bir değişim yönetimi sonucunda şirketin kabuğunun değiştiğini hep birlikte gördük. Agdaş bugün GPTW’de kategorisinde en başarılı şirket seçiliyorsa o dönemdeki atılan sağlam temellerin çok büyük katkısı var…”

ÇİĞDEM VATANSEVER

NE DEDİLER?

“Şeref'le tanışıklığımız 25 yılı aşmış. Bu süre içinde arkadaşlıktan iş arkadaşlığına oradan dostluğa dönüştü tanışıklığımız. İş arkadaşım M. Şeref Akkaş'ı anlatmak istedim ama zorlandım da, o yüzden kelimelerin / çağrışımların gücünden yararlanıyorum: Titizlik, zamanda titizlik, detayda titizlik, beyefendilik, soğukkanlılık, çok yönlülük, analiz ve sentez, psikoloji, psikanaliz, insanı anlama, yaşamı anlamlandırma çabası, donanım, gözlem... Tüm bu çağrışımlardan hareketle aldığı aile terapisi eğitimini kurumsal deneyimiyle birleştirerek aile şirketlerinin dinamiklerini yorumlaması beni çok şaşırtan ve etkileyen çalışma deneyimlerimizden biriydi, eklemeden bitiremeyeceğim.”

MERVE İNCE

NE DEDİLER?

"Şeref’le yıllar önce mesleki bir eğitim ortamında tanıştım. Farklı eğitim ve profesyonel geçmişlere sahip kişilerden oluşan eğitim grubunda Şeref’i en öne çıkaran özellik her şeyi ve herkesi uzun uzun ve dikkatle dinlemesi ve cümlelerini çok tasarrufla kullanmasıydı. Sonraları gelişen arkadaşlığımız ve dostluğumuzda da Şeref’in bu yönü benim için çok kıymetli oldu. Zaman zaman buluşup dertleşme gibi görünen iç dünyalarımızı paylaşma, konuştuklarımız üzerine birlikte düşünme ve sırdaşlığımız çok az insanla yakaladığım bir 'ayni dili konuşma' ayrıcalığına döndü. Dinlendiğinizi, anlaşılmaya çalışıldığınızı hissettirip mesleki deneyim ve yaşamsal tecrübelerini bilgiyle harmanlayıp yerinde yorumlar yaparak kendisine danışan kişi ya da kurumlara güvenli bir danışmanlık sunduğundan hiç şüphem yok. Ben de sahsım adına iyi ki kendisini tanımışım diyorum..."

HATBORU AİLESİ

NE DEDİLER?

“Çalışmalarımız finans danışmanlığı adı altında olsa da bir yaşam tarzı olarak dikkate aldığımız birçok deneyim ile doldu. Zaman zaman ara versek de iletişimde kalıp bilgi alışverişi yapmak, profesyonel çalışmanın yanında bir aile bütünlüğüne dönüşen birlikteliğimizi güçlendirdi.”
MEHMET KILIÇLAR – HATBORU Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdür / SIDDIK ÖNLEN – HATBORU Yönetim Kurulu Üyesi / MERYEM YEŞİLDAĞ – HATBORU Mali İşler Direktörü

MUSTAFA AYDIN

NE DEDİLER?

“Yıl 1994…Türkiye’nin yaşadığı en büyük ekonomik kriz dönemindeyiz ve bankacıyız… Efsane İbrahim Betil’in önderliğinde, çoklu sermayedarların katılımıyla kurulan ve o döneme kadar gerçekten bir başarı hikâyesi olan BankEkspres’in Bayrampaşa Şubesi’nde çalışıyoruz. Ancak, bu kriz, çok sevdiğimiz bankamızı da vurmuş ve bankamız Doğuş Grubu’na geçmiş… Genel Müdürlükte tüm üst yönetim değişirken, şube müdürlerinde de hatırı sayılır bir değişiklik olmuştu… Bizim şube müdürümüz de ayrılmış, yerine M. Şeref Akkaş atanmıştı. Kendisiyle böyle tanışmıştık. Ama alışmamız biraz zaman aldı… Zaman aldı diyorum çünkü Şeref Bey’in tarzı, bizim o güne kadar alışageldiğimiz tarzdan çok farklıydı. Mevcut yapıda, daha çok “kervan yolda düzelir” yaklaşımı, kendisinde, planlama, ölçme ve buna göre yönetme yaklaşımına evrilmişti… Daha önce, sözle açıklanan pazarlamacı hedefleri, artık yazılıydı ve yazılı feedback’ler alıyorduk. Bu durum bize, ilk başlarda biraz soğuk ve formal bir davranış olarak gelmişti. Ancak, değişmeyen tek şeyin değişim olduğu gerçeğinden hareketle, hep birlikte evrildik. Bayrampaşa piyasasında meslek hayatının daha başlangıcında olan bizler, başarılı olmak için planlamak, uygulamak, ölçmek ve bunların sonucunda süreci yönetmek konusunda, Şeref Bey’den çok şey öğrendik. Sorgulamayı, sabırlı olmayı işin bir parçası haline getirdik. Sanıyorum, biz de kendisine, Bayrampaşalı müşterilerimizle “abi”, “abla” diyalogları konusunda katkıda bulunduk… Bugün arkama dönüp baktığımda, hayatımda 25 yıldır var olan bir dost ve arkadaş görüyorum. Hala, senede 2-3 kez düzenli olarak bir araya gelip yemek yiyen, muhabbet eden bir BankEkspres Bayrampaşa Şube ekibi varsa, bunun nedeni hep birlikte paylaşılan ortak duygulardır ve bunun en önemli mimarlarından biri kuşkusuz M. Şeref Akkaş’tır.”

MURAT ALKAN

NE DEDİLER?

‘’Sizin ile özellikle kendi açımdan oldukça zor bir dönemde tanıştık. Şirketlerimizin reorganizasyonu ve bankalar başta olmak üzere finans yapısının daha üst seviyede düzenlenmesi konusunda ciddi çalışmalarımız oldu. Bu süreçte bizler sizlerden faydalandığımız gibi sizlerin de firmamızı tanıdıkça bazen hayrete düştüğünüz deneyim kazanımlarınız olduğuna inanıyorum. Değişik sektörlerde görev yapmış olan farklı deneyimlere sahip üç partner bence ilişkinin en verimli tarafı oldu bizim için. Emaş Plastik Sanayi ve Ticaret A.Ş. 2010 yılında geleceğe yönelik bazı hedefler koymuştu. Bu hedeflerin gerçekleşmesi için gerekli olan ilk adımları birlikte attık ve bunda da başarılı olduğumuzu bu gün görebiliyoruz. Bu yolculuğa birlikte başlamış olmaktan dolayı memnuniyetimizi ifade etmek isterim. Tüm bunlara ek olarak özellikle de sizin geçen bu tüm yıllar içindeki yakın ilginiz ve hatırşinas yaklaşımlarınız için de ayrıca teşekkürler.’’

SEHER ÖZDOĞAN

NE DEDİLER?

“Bazı tesadüfler bambaşka ve çok güzel tecrübelerin başlangıcı olur. Tıpkı Şeref Bey’e benim özgeçmişim ulaşması gibi. 2002’de yaptığımız iş görüşmesinde Şeref Bey benim kendime inandığımdan daha çok inandı ve hala aynı grupta 18 yıldır görev almaktayım. Şeref Akkaş’ın dönüp geçmişe baktığımda ve hala ara ara devam eden ofis toplantılarımızda dikkatimi çeken en belirgin özelliği her koşulda sakin, kibar ve çözüm odaklı oluşu ve yüksek ikna kabiliyetidir. Çok iyi bir dinleyici olması ise sorunların çözümünde size çok yardımcı olur. En zor ve sıkıntı anlarda bile mutlaka size bir yol gösterir. Tabi her daim söylediği “Değişmeyen tek şey değişimdir” sözü hep aramızda konuşulur. Ayrıca çok yönlülüğü de tüm ekibe hep örnek olmuştur. İyi ki özgeçmişim elinize tamamen tesadüfi bir şekilde ulaşmış ve bu bağlantı kurulmuş. Her şey için çok teşekkür ederim.”

FEHMİ SERDAR KARADADAŞ

NE DEDİLER?

“Şeref’le uzun süre birlikte çalıştık. Konumuz kısaca söyleyecek olursak “Kobilere yönetim danışmanlığı” işiydi. Günler ve saatler birbiri ardı sıra uzun toplantılarla geçerdi. Masanın etrafında oturanlar arasında Şeref, bilgi ve tecrübesini aktarırken, spiritüel kişiliği ve derin sezme yetenekleriyle öne çıkardı, ben öyle hissederdim. İşin insani boyutunda çok daha başarılı olduğunu ve olacağını düşündüğümü söylemeliyim.”

FATİH ERDEM

NE DEDİLER?

“Şeref Bey ve ekibi ile beraber 2009-2012 yılları arasında (AGDAŞ ve Nezih Ticaret ağırlıklı olmak üzere) Erdem Grubu Adapazarı ve İzmit merkezli şirketlerimizde, kurumsallaşma ve "yönetim mekanizmasının" bağlı taraflar ile olan etkileşiminde, bizlere yönetsel yaklaşım desteği sağladılar. Kendileri değişim yönetimi, müşteri odaklı yaklaşım, organizasyon şeması çalışmaları ve bu doğrultuda görev tanımlarının güncellenmesi, yönetsel mekanizmaların geliştirilmesi, insan kaynakları yaklaşımının oluşturulması, yöneticilere yönelik profil değerlendirmeleri ve bazı yöneticilerle yapılan koçluk görüşmeleri ve üst yönetici değişikliği konularında destek oldular. Ayrıca bu yapıların İstanbul’daki holding merkezi ile olan etkileşimlerinin geliştirilmesine yönelik, İstanbul tarafında yer alan bir kısım yöneticiler ile işleyişle ilgili destekleyici çalışmaları da oldu.”

İRŞAD SÜREROĞLU

NE DEDİLER?

“Şeref Bey ile bankacılık hayatımın ilk yıllarında eğitmen olduğu dönemde tanıştım. Daha sonra müşteri olarak da kendisiyle diyalogumuz oldu. Kendisiyle ve eğitimleriyle ilgili ilk aklımda kalanın karşınızdakini dinlemenin önemi olduğunu söyleyebilirim. Can kulağıyla dinlemenin, sonrasında doğru sorular sormanın yararını, müzakerelerin karşımızdakini anlayınca ne kadar yapıcı ve sonuca yönelik olabileceğimi hep Şeref Bey’den öğrendim.”

SEVİLAY SEMİZ

NE DEDİLER?

“Sevgili Seref Akkaş' ı önce sosyal ortamda tanıdım, sonra aynı bankada çalışır olduk ve bir adım sonrasında da aynı departmanda bir ekip olduk. Kendisi insan ilişkilerinde zarif, düşünceli, yapıcı, iletişime açık, çok iyi bir gözlemci kişilik. İşinde ise titiz, çalışkan, planlayıcı, tamamlayıcı, sabırlı, zor şartlarda çalışabilen, proaktif olarak fikir ve öneri geliştirebilen yapısıyla tanıdım. Kendini geliştirmeye ve gelişme yolunda yol gösterici olmaya devam etmektedir.”

AYLİN AKTÜRK

NE DEDİLER?

“Şeref ile bir kaç defa astroloji, gidişat-kararlar-ilişkiler gibi önemli konularda bir araya geldik. Öncelikle tüm bu çalışmalarda önceden çok ciddi çalışılmış / hazırlanılmış / ayrıntılara dikkatle önem verilmiş ve yaklaşılmış hissettim her daim. Bu önemli çünkü karşıdakini tanımak yaptığı işin önemli bir gereksinimi ve ayrıntılar dikkatli olana çok şeyler söyler… Bu çalışmalar sayesinde: öncelikle hissettiğim güven ve gösterdiği yararlı olma niyeti beni rahatlattı ve bu yaşıma kadar hiç kimseye anlatmadığım kabuller/itiraflar/hatırlamalar yapmamı sağladı. Bazen eski defterleri açmak, yeni bir gözle bakmak bir şeyleri çözüp yan tarafa koymayı çok daha hızlı ve etkin sağlıyor. Ardından kendime has bildiğim ama belki de gözden geçirmeyi ertelediğim yönlerimin ortaya objektif bir şekilde dökülmesi iyi geldi, bazı hassas noktaları hatırlıyorum ve uygulamaya çalışıyorum. Sonrasında özellikle aile içi ilişkileri nasıl yönetmek lazımın üzerinde düşünmemi sağladı, yön gösterici oldu. Bir de hayatın gidişatı ile ilgili kararlarımı öncesinde almış gidiyordum çalışmaya, ancak destekleyici yorumlarını duydukça daha da rahat ettim.”

COŞKUN BULAK

NE DEDİLER?

“Çalışma tarzı ve prensiplerine çok saygı duyduğum, büyük beğeni ve takdir ile izlediğim sevgili Şeref ve iş ekibi ile birlikte gerçekleştirdiğimiz çalışmalardan duyduğum memnuniyeti ifade etmekten mutluluk duyarım. Hem kişiliğine, eğitim, iş bilgi ve deneyimine yakinen tanık olmanın vermiş olduğu büyük güven ile son derece hassasiyet gerektiren işlerde hem de aramızdaki yakın dostluğa rağmen kişisel menfaatten uzak samimi iş ilişkimizden, kendim, çalışma arkadaşlarım ve işime karşı sorumluluklarım açısından sağlamış olduğum pozitif edinimlerim yüksek seviyededir. Sizlerin danışmanlık vermiş olduğunuz iş ortaklarınızla olan çalışmalarımızda, yolumuzu açan ve işin tüm gereklerini çok özel bir hassasiyetle yerine getirilmesindeki iş birlikçi yaklaşımlarınız ve çalışmalarınız takdire şayandır. Diğer taraftan, özel dostluk münasebetlerimizde olan paylaşımcı ve sorunlara çözüm önerileri sağlama gayreti içinde olmandan dolayı ne kadar şanslı olduğumu belirtmek isterim.”

YUNUS SOYSAL

NE DEDİLER?

“Şirketimizin içinde bulunduğu zor günlerde tam olarak ifade etmek gerekirse sırat köprüsünden geçtiğimiz dönemde birlikte gerçekleştirdiğimiz seyahat, benim ve ekibimin geleceğini ilgilendirdiği için itiraf etmeliyim. Biraz gergin başladı diyebilirim. Sizlerin, görüşleri yaklaşık 700-800 çalışanın istikbalini belirlemede önemliydi. Ama şahsınız ve ekipteki diğer katılımcıların samimiyeti ve yaklaşımı gezinin ilerleyen dönemlerinde üzerimdeki gerginliğin atılmasını sağladı.
70 yıl geçmişi olan, ülke madenciliğine ve turizmine ciddi katkıları olmuş şirket ciddi şekilde var olma savaşı veriyordu. Hikâyeyi biliyorsunuz hissedarlar arasında yönetsellikten kaynaklanan bölünme ve taht savaşları… Var olma savaşları yok olmanın kıyısına getirmişti. Bu durum hakkında fazlası ile bilgi sahibi olduğunuzu biliyorum ve daha fazla uzatmadan gezi dönemi ve sonrası için görüşlerimi aktarıyorum. Gezi süresinde, işletmelerde her kademede görev yapan kişilerin görüşlerine kadar inişiniz, ekip olarak deneyiminiz, samimiyetiniz ve gerçekliği olduğu gibi rapor etme çabanız beni en çok etkileyen sebeplerdi. Şartlar malumdu. Ancak siz değerli ekibinizin yapmış olduğu çalışma sonrası olumlu görüşleriniz sayesinde şahsım ve 400-500 kişiye düşen çalışanlarımız hâlâ bu şirkette çalışma hayatımızı sürdürebiliyor ve geleceğe umutla bakabiliyoruz.
Bir şeyi hatırlatmadan geçemeyeceğim. Rahmetli patronuma da çok söyledim, Size de söylediğimi hatırlıyorum. Bu şirketin üretim şirketi olduğu ve üreten ekibin yönetmesi gerektiği olgusu. Durum hala değişmedi ama bu duruma rağmen ben ve ekibim bu şirketi büyütmek için var olan gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz.”

İLKER KARATAŞ

NE DEDİLER?

“Ülkemizde kurumsallaşma, kurumsal kültür dediğimiz unsurlar akşamdan sabaha gerçekleşecek işler değil. Bu iş için önce herkeste topyekûn istek olmalı sonra sabırla kilit taşları ile hedefe giden yol tek tek döşenmeli. Bu iş uzun bir süreç, biz yıllar içinde yol aldık ve tipik bir aile şirketi olmamıza rağmen yaklaşık 30 senedir bir aradayız. Bu virüs olayından önce firmaları konsolide etme niyetimiz vardı. Son iki senede süreç bizi buraya getirdi. Yeni bir yönetim yapılanması bu konsolidasyon ile elzem oldu. Doğru kararlar ile doğru insanları görevlendirmek adına yaptığımız kişilik envanteri çalışmalarında yolumuz kesişti ve keyifli, faydalı bir çalışma yaptık. Yeni yapılanma bu testi bana göre başarıyla geçti.”

ÖZLEM ARKAN

NE DEDİLER?

“Samimiyet, kendi iş hayatında yaşadığı tecrübeleri ihtiyaca uygun aktarabilmek için öncelikle tüm tarafları dinleyerek güncel fotoğrafı iyi çekmek… Daha sonrasında ulaşılmak istenen nokta için detaylı bir değer analizini yine oradaki ekibin katkısı ile yapmak… Her adımda insanlarla irtibatta olarak ve onları dinleyerek… Sonrasında da iyi bir zaman planı ile hayata geçirmek için gerekli aksiyonları ve hedefleri belirlemek… Tüm bunları yaparken ihtiyaçları önce hep dinlediğinizdi. Benim kendi adıma en çok yararlandığım eğlenerek ve pozitif bir çalışma ortamı sağlamanızdı.”

ŞERMİN BAHSİS

NE DEDİLER?

“Sevgili Şeref Akkaş’ı dört yıllık Dışbank eğitim uzmanlığı biriminde geçirdiğimiz çalışma sırasında tanıdım. Arkadaşlığımız onu özgün ve iyi bir insan olmasının ötesinde biz çalışma arkadaşlarına da giderek örnek oluşturan mutlak sorumluluk anlayışı, iş disiplini ve zamanı en doğru anlamda kullanma yeteneğinin yanı sıra başladığı işi en iyi şekilde tamamlamaya yönelik azmi ile de hatırlıyorum bugün. Bizlere, dayatmadan, salt kendi örneğini sergileyerek katmış olduğu pek çok pozitif özellik için de borçlu hissediyorum. Girdiği her ortama, gerek insani, gerekse de profesyonel özellikleri ile yadsınamaz bir katkıda bulunacağına ve onunla çalışma zemini elde edeceklerin şanslı olduklarına yürekten inanıyorum.”

BURAK BAYCIK

NE DEDİLER?

“Şeref ile birlikte iş hayatımın dönüm noktaları diyebileceğim birkaç sefer, net olarak tam 3 kez süreç paylaşımı yaptık. Hiç hoşuma gitmese de her seferinde önümdeki seçeneklerin olumlu ve olumsuz taraflarını içinde barındırdığı tehdit ve fırsatları yazılı olarak masaya yatırdık. Sonrasında bunların üzerinden teker teker giderek aslında hangilerinin daha önemli, hangilerinin kayda değer olmadığına ve karar verme sürecimi etkilememesi gerektiği üzerinde defalarca tartıştık. Tipik bir Şeref Akkaş tarzı içerisinde sürekli sonu gelmez sorularına maruz kaldım. Birini cevaplasam karşıma iki soruyla çıktı. Beni bezdirdi. Ama iyi ki de sormuş tüm o soruları. Bugün geri dönüp baktığımda aslında bilinçli yönlendirmelerle tüm soruları bana cevaplattığı ve sonunda kararı kendi irademle mantık ve duygularımla birlikte verdiğimi görüyorum. Sadece işimden ayrılıp kendim bir şeyler yapmaya karar verdiğimde aslında bana katılmadığını, ama subjektif duygularımla mantığımı örterek, soru bombardımanını savdığımı hatırlıyorum. Bugün geçmişe dönüp baktığımda yanlış verilmiş kararı engelleme çabasını dinlemeliydim. Bu çalışmalar esnasında bir anım var ki herkese anlatıyorum. İnsanlara diyorum ki; “hayat koçum”a iki iş olasılığımdan hangisi tercih etmeliyim diye danıştığımda benimle yazdığım fırsatlar alanında “bankada genel müdür yardımcısı olma olasılığı“ maddesini tartışırken Burak dedi, “Sen hiç 45 yaşından sonra bir bankada terfi alıp genel müdür yardımcısı olmuş birisini tanıyor musun?” diye sordu… Bu soru 50 yaşımdan sonra sektör değiştirmeme ve bugünkü çok sevdiğim işime girmemi sağladı. Bana verdiği her şey ve gösterdiği sabır için çok teşekkür ederim.”

MUSTAFA AKIN

NE DEDİLER?

“Üniversitenin ilk yıllarında başlayan ve 40 yılı deviren bir arkadaşlık ve dostluk bizimkisi. Konu Şeref Akkaş olunca biraz zorlanıyor insan; biliyor, hissediyor ancak tanımlamak, yazıya dökmek o kadar da kolay değil. Her şeyden önce bir şablondur o. Bir kütüphanede ders çalışmaktan tutun da bir konser izlemek, bir yemeğe katılmak ya da bir dağ yürüyüşüne kadar bulunduğu ortamın olmazsa olmazlarını kusursuz şekilde yerine getiren bir idol. Saat olduğu için bir saati takmaz, baktığı zamanın nasıl değerli olduğunu görmek için takar o saati. Bir yere gideceği zaman en kısa yoldan en kısa sürede gitmek değildir asıl olan; bir lastik reklamında söylendiği gibi manzaralı yollardan gitmektir esas olan; doğanın kusursuz güzelliğini, manzarayla müziğin harmonisini hatta arabanın performansını gözleyerek gitmektir. İnanılmaz derecede sakinliği ve rahat tavırlarıyla vaka analizlerinde en gizil noktalara rahatlıkla ulaşır. Son derece sabırla sizi dinlerken arada bir nükteyle karışık soruları gerek kişisel gerekse organizasyon anlamında bütün devreleri ortaya çıkarır. Tabi bu noktada bitmek tükenmek bilmeyen eğitim faaliyetlerinin getirdiği bilgi yanında çeşitli kurumlarda edindiği deneyimlerin verdiği özgüven onu bir acil çağrı merkezi yapmış. Bu sayede iş, işçi-işveren ilişkileri, insan kaynakları ve pazarlama psikolojisi konularında ciddi kazanımlarımız oldu kendisinden. Çalışmalarımız ve sohbetlerimiz ekonomi ve sosyal hayat üzerine yoğunlaştığında doyumsuz bir senfoni gibidir ortamımız. Ancak Şeref ne yapar ne eder kayığı psikoloji rıhtımına yanaştırır ve biz derhal sahneden dinleyici alanına geçer pür dikkat kesiliriz şiirsel anlatımlarına. Hele de aile psikolojisi söz konusu ise hiçbir kelimeyi kaçırmak istemeyiz. İş yönetimi ve yönetim paylaşımı konusunda çok faydalı katkılarını gördük. Küçük ölçekli şirketimizin yönetimini oğlumla birlikte yürüttüğümüzden, yetki karmaşası, iş ilişkisi ve aile ilişkisinin karmakarışık olması, bunun hem iş performansını hem de aile ilişkilerini olumsuz etkilediği görmüş, bizim için çok değerli çalışmaları sayesinde daha uyumlu ve sürdürülebilir bir iş ortamı ve iş bölümü gerçekleştirebildik. Söylemeden edemeyeceğim bir özelliği de inanılmaz bir hafızaya sahip olması Şeref’in. Nasıl bir kayıt sistemi ve kapasitesi varsa her şey yaşandığı andaki tazeliği ve doğruluğu ile her an kullanıma hazırdır. Bu nedenle ona karşı eylem ve söylemlerde son derce dikkatli olmak, zamanla unutulur gibi bir yanılsamaya düşmemek gerekir. Zira hiç beklemediğiniz bir anda vizyona giriverir. Daha uzun yıllar birlikte olacağımız umut ve dileğiyle teşekkür ediyoruz sevgili dostum.”

BAŞAK KÖSE

NE DEDİLER?

“Şeref’i tanıştığımız aile ve çift terapisi eğitiminde ortak danışman olarak çalışmaya başladıktan sonra daha yakından tanıdım. Ağırbaşlılığının yanında renkli kişiliğini ele veren şeyleri yakalamak ve içinden ara ara çıkan çocuksu tarafı ile sürprizlerle dolu diyebilirim. Süreç içinde birlikte çalıştığımız ailelere olan sakin, sorumluluğu yumuşak bir hareketle gerçek sahiplerine sunan, olayları/sorunları kendi bağlamından koparmamak adına zamanında ve doğru çerçeve çizen, “şimdi ve burada”yı hatırdan çıkarmayan, tutarlı ve kararlı biri olması nedeniyle kendisiyle çalışmak hem keyifli, hem de öğretici. Özelde birlikte yaptığımız sohbetlerde neden olduğunu önce bilemediğim/düşünmediğim sonra fark ettiğim tuzaklarla mücadelemde, kendimi acımasızca ve bir “kurban” olarak eleştirdiğim noktalarda olaylara daha uzaktan, farklı bir bakış açısıyla ve kendi kendimi motive ederek nasıl bakmam gerektiği konusunda ve kariyerimde yaşadığım iniş çıkışlarda benim önümde ilerlemiş deneyimli bir eşlikçi olarak verdiği destek için tüm içtenliğimle teşekkür ederim.”

ALP GÜRDİL

NE DEDİLER?

“30 yılı aşkındır arkadaşım. Gerek profesyonel olarak gerekse dost olarak, danışmanlığının iş hayatıma ve şahsıma çok büyük katkısı olduğunu söylemeliyim. İşler, zor virajlarda, tecrübe, bilgi, olgunluk ve sabır gerektiriyor. İşte o zaman arkama yaslanıp kendinden emin cevaplar üretebilecek ve vizyoner çözümler sunacak kişilere ihtiyaç duyuyorum. Şeref, işte o zaman yanımda. İşler yolunda gitmediğinde yalnızca finansal düzenleme değil aynı zamanda gerek üstlerin gerekse de astların sabırla yönetilmesi gerekiyor. O zaman danışmanın seni nasıl kurtardığını ve ne kadar rahat nefes alabildiğini yaşadım. Şeref gibi bir danışmanla iş ve sosyal hayatıma dönük problemlere çözüm üretebiliyorum. Patronlar ile ilişkilerimde çözüm önerilerine çok ihtiyaç duydum. Şeref’in, patron ve profesyonelin davranışları konusundaki tecrübesi ve efektif önerileri, çok zor aşacağımı düşündüğüm işleri kolaylaştırmıştır. Personelim farklı disiplinlerde çalışıyor ama birlikte hedefe ulaşma konusunda ihtiyaç duyduğum verimliliği elde edemiyordum. Şeref’in teorik ve uygulamalı çözüm önerileri ile bu konudaki elde ettiğim başarılı gidişat beni çok mutlu etti. İş ve sosyal hayatımda pozitif düşünmek önemli bir adım; Şeref’in, pozitif düşünme sürecini yönetmeme yardımcı olduğu için evimde de huzur dolu bir sosyal hayatım var. Kendisine teşekkür ederim.”

SEDEF KARADADAŞ

NE DEDİLER?

“ODTÜ’den arkadaşım Şeref Akkaş ile yıllar sonra birlikte çalışma şansımız da oldu. Birlikte birçok müşteriye danışmanlık hizmeti verirken, onun gösterdiği profesyonel yaklaşım, sorunları çözme biçimi, kişilere küçük başlıklardan büyük resme nasıl ulaşılacağını göstermesi hem müşterileri, hem de benim için çok önemli oldu. Sabırsızlığımı ve aceleci davranışlarımı yenmem için bana yol göstericiliğini de unutamam… Verdiği eğitimlerde tüm katılımcılarla tek tek ilgilenmesi, ilgiyi hep üstünde tutması, hiç sıkılmadan tüm soruları yanıtlaması aynı zamanda çok iyi bir eğitmen olduğunun da kanıtıdır. Danışmanlık yaparken hep yaptığı ama farklı bir konseptle yeni çıktığı koçluk yolculuğunda da en iyisini yapacağına emin olarak kendisine başarılar dilerim.”

SERHAN YAZICI

NE DEDİLER?

“Öncelikle Şeref’i farklı kılan teknik bilgisi diyebilirim. Açıklamak gerekirse mali analiz, kredibilite analizi ve kredi prosesi ile ilgili teknik konular. Analitik bakış açısı. İş prensipleri ve iş disiplini konusunda da yazmak isterim: Her ne kadar o dönem için çok şikâyetçi olsam da toplantı disiplini, şube yönetim disiplini, zaman yönetimi ve aksatmadan periyodik yapılan işler bana ilham kaynağı oldu. Yönetim becerisi: Ekibi çalıştırma ve yönlendirme konularında deneyim. Ayrıca sert yönetici görüntüsü altında çok demokratik bir yönetim tarzı; çalışanların yöneticiye itiraz etme özgürlüğünü ilk yaşadığım yönetici diyebilirim. Mesafeli görünümüne rağmen yakın ve toleranslı ilişki… Sanırım başka bir müdürü pazar günü, öğlen saatinde arayamazdım. Son olarak kendimce başarılı bir iş hayatım olduğunu düşünüyorum. Birlikte çalışmak iş hayatımda bir anlamda dönüm noktası oldu. Bana kattıkları için teşekkür ederim.”

AHMET ENGİN

NE DEDİLER?

“Farkındalık yaratma konusunda deneyim ve birikimlerimde mevcut olsa bile kullanmadığım veya kullanamadığım bilgi ve özelliklerimi ortaya çıkarmamda çok yardımcı oldu. Aynı zamanda dinleme yetimi geliştirmemde etkili oldu. Başkalarının yanı sıra kendi davranış ve tavırlarımı eleştirmeyi becerebildim. Sadece analitik değil çok yönlü ve uzun vadeli düşünme ve planlama stratejileriyle sağlıklı ve daha çabuk karar vermeye başladım.”

SELÇUK UNUTUR

NE DEDİLER?

“İp kısa, kuyu derin! Özellikle iş hayatında ve ilişkilerde var olan kalıplar ve algılarımız, paylaşımların derinliğini sınırlandırıyor ve algılarımıza ket vuruyor, değişimimizin ve öz algımızın evrilmesinin önünü tıkıyor. Paylaşımın derinliği herkesle aynı değil. Bu açıdan, ortak çalışmalarımızda analizlerimin nesnelleşmesinde farklı bakış açılarını yakalama imkânı buldum. Bu kıymetli, çünkü beni değiştirme potansiyeli var. Şeref’in hem kişisel hem de durumsal değerlendirme konularında bana nesnelleşme yönünde katkıları olduğunu düşünüyorum. Yön ve yöntem konusunda farklılıklarımızı yorumlamam gerekir ise; kahir çoğunlukla insanların kendilerini değerlendirme çabalarında isteksizlik ve nesnelleşememe gibi bir sorunu var. Kanımca çoğunlukla insanlar kendileri ile ilgili nesnelliğe yaklaşmakta epeyce zorlanıyor. Vurgu daha ziyade değişim üzerine olunca (yaptığımız işin doğası) sunulan katkının etkisi zamana yayılıyor, bazen hatta çoğunlukla muhataplarımızda sunduklarımızdan hoşlanmama ve isteksizlik yaratıyor. Bu durumlar çoklukla karşımıza çıktığı için söylüyorum, zira insanların kendini nesnel değerlendirme yeteneklerinin çok düşük olduğunu düşünüyorum. İnsanların değişiminin gerçekleşmesine çalışmanın alternatifi durumsal konularda pratik ve acil önlemleri ön plana çıkarmak oluyor ki, örneklerden yola çıkarak diyebilirim ki, aramızdaki yöntem farkları genellikle bu konular çerçevesinde oluşuyordu.”

SİBEL ÖZDEMİR

NE DEDİLER?

“Birlikte çalışmaya başladığımız dönemde aynı anda pek çok işi takip etmek, çoğu başlangıç safhasında olan bu projeleri kısa sürede tamamlayarak devreye almak gerekiyordu. Örneğin her işletme için hep söylenegelen “personel motivasyonunu yüksek tutmak” fikri, bizim çalışmalarımız içinde de öncelikli sıradaydı ve yine her zaman ki gibi yuvarlak cümlelerle etrafında dönüp durulduğu için önemli bir ilerleme kaydedilememişti. Danışmanlarımızın genellikle hoş bir sohbet sıcaklığında kurduğu iletişim, hem personelin hem de şirket yönetiminin; bu konudaki tavsiyeleri daha kolay kabul etmelerini sağladı. İnsanlar talimat olarak verildiği için değil, inandıkları için bu yeniliklere sahip çıktı. Bu da daha az enerji harcayarak, daha yüksek verimlilik elde edilmesini sağladı. Yeri geldi servislerden inen personele bir bardak sıcak çay ile taze bir simit ikram etmeyi konuştuk, yeri geldi aile pikniği ile moral bulmayı.
Bunların dışında; İK departmanının sorumluluk alanında olan ve daha önce takip edilemeyen KPI göstergeleri ile ilgili, yönetime doğru ve düzenli veri akışı sağlandı. Eğitim saati, iş kazası kayıpları, personel devir hızı ve taşeron maliyetleri gibi önemli konularda anlamlı veriler üretilerek yönetime sunuldu. Rutine bağlanmış ve tekrar eder hale gelmiş, bu nedenle de faydası ve maliyeti sorgulanmayan pek çok iş alışkanlığı yeniden sorgulandı; hep birlikte daha verimli iş modelleri oluşturuldu. Genellikle yuvarlak cümlelerle geçiştirildiği için, gerçek önemi yeterince doğru anlaşılamayan pek çok önemli konuda; ne yapmak gerektiğini değil, nasıl yapmak gerektiğini anlatan bir yaklaşımla ilerledik çoğu zaman. Bu öğreti; sadece iş hayatımda değil, sosyal yaşamımda da çok önemli kazanımlar sağladı.”

ÜMİT LEBLEBİCİ

NE DEDİLER?

“Her zaman olaylara geniş bir açıdan bakarak kapsamlı bir şekilde ele aldı. Çözüm üretmek için sürekli görüşmeler yaptı, ta ki doğru çözümü bulana kadar. İletişim dilini çok iyi kullanıldığını, ikna sürecinin özenle yapıldığını ve bu yapılırken ana amacın katma değer yaratmak olduğunu söyleyebilirim… 30 yıl oldu birbirimizi tanıyalı, her zaman konuşabileceğim bir arkadaş, dost olarak ömrümüzün büyük bir bölümünde beraber olduk. Fiziki olarak bir arada bulunmadığımız zamanlarda bile telefonda konuştuğumuzda nerede kalmıştık hissi ile devam ettik. Boşanmalar, iş değiştirmeler, darbeler, ekonomik krizler gördük. El uzatabilecek dertleşebilecek bir dostluğumuz oldu. Bunun için teşekkür ederim. Sonsuz sevgiler.”

UĞUR AKILLIOĞLU

NE DEDİLER?

“M. Şeref Akkaş ile hem tam zamanlı hem de danışman olarak uzunca bir zaman geçirdim. Bu uzun sayılacak zaman içerisinde hem önerilerinden hem yönlendirmelerinden hem de geçmiş tecrübelerinden oldukça faydalandım ve keyif aldığımı söyleyebilirim. Kendisinin en önce söylemem gereken yönü her zaman insanlara ve problemlere proaktif, sakin, yardımsever ve çözüm odaklı yaklaşmasıdır. Karşısındakini ve olayları tam olarak anladıktan sonra önyargısız ve çözüme yönelik yaklaşımı ile en doğru çözümü bulacağını garanti edebilirim. Şirketler grubumuzun büyüme hikayesinde finansal olarak zorlu dönemlerde, sonrasında İK önerileri ve yönetim danışmanlığı önerileri ile kendisinin oldukça emeği ve desteği vardır.”

BAHADIR AKSOY

NE DEDİLER?

"Şeref Bey ile 2013 yılı ortalarında, değerli bir ortak dostumuz vasıtasıyla bir araya gelmiştik. O günkü ihtiyacımız, grup şirketlerimizin yönetimi ve finansal yapılandırması konusunda danışmanlık almaktı. Şirketlerimiz Arnavutluk, Kosova ve Türkiye’de faaliyet gösterdiği için çeşitli ziyaretleri oldu. Sizinle ve Hakan Sapmaz Bey ile ekip olarak verimli ve uyumlu bir çalışma yaşadık. Bizim açımızdan aldığımız ilk danışmanlık olarak biz çok faydalandık. Gerek finans kurumlarıyla ve gerekse diğer iş birliği yaptığımız kurumlarla ilişkilerimiz gelişirken bir yandan da kendi kurumumuz içinde eksiklerimizi sorgular olduk. Tabii işbirliğimizin bir çatı hedefi ve süresi olmakla beraber ileriki dönemde de her zaman bize destek oldu. Açıkçası Şeref Bey’i tanımaktan ve birlikte bu süreci yaşamaktan hem çok memnun olduk hem de ciddi fayda gördük.”

BEHZAT YILDIRIMER

NE DEDİLER?

“Ben pigmemtrak bir adam olduğumdan mıdır nedir bilemem ama uzun boylu insanlar hemen dikkatimi çeker. Şeref’in önce iki metreye yakın boyu dikkatimi çekmişti, sonra kalın çerçeveli gözlüklerinin arkasından bilgece bakan gözleri. Çalıştığım Dışbank’ta görmüştüm ilk kez, aynı üniversitede okumuşuz. Ben mezun olurken o yeni girmiş. Boyu, zekâsı falan derken yakından tanıdıkça disiplinli çalışmasını, zaman yönetme tarzını ve sevgili hallerini de çok sevdim. Yeniden yapılandırma aşamasında yöneticisi olduğum departmanda birlikte üretmeye başladık. Sonuçlar çok başarılıydı ve Şeref’in bu başarıda önemli payı vardı. Sonraki yıllar içinde kâh uzak kâh yakın ama hep birlikte olduk. Bu yıllar içinde sevgiyi ve bilgiyi paylaşarak büyüttük, birlikte öğrenip geliştik. Ondan en çok öğrendiklerim ilki iyi dinleyici olmak, ikincisi zor zamanlarda sükûneti yitirmemek. Son olarak da düşüncelerini daha kısa yazabilse daha mutlu olacağım.”

HASAN TENGİZ

NE DEDİLER?

"Birlikte çalışırken soğukkanlılığı, konuyla ilgili olarak herkesin görüşlerini söz kesmeden ve anlayarak dinlemesi, yerinde sorularla ve varsa belgeler üzerinden detaylarda boğulmadan konuları her acıdan enine boyuna incelemesi, "ben her şeyi bilirim" havasına girmeden bildiklerini ve düşündüklerini ortaya koyması, tartışılmasını sağlaması ve tüm görüşleri harmanlayarak alternatif çözüm önerilerini riskleri ve fırsatlarıyla birlikte ortaya koyması her zaman çok değer verdiğim ve daha sonraki dönemlerde uygulamaya çalıştığım kazanımlar olmuştur. Gerek iş hayatında gerek özel hayatımla ilgili konularda mümkün oldukça görüşlerini almaya, bilgilerinden ve düşünme sistematiğinden yararlanmaya çalıştığımı, bu açıdan bakınca benim için değerli bir akil adam pozisyonunda olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.”

RÜVEYDA İNCE ENGİN

NE DEDİLER?

“Şeref Bey ile bir meslektaşım sayesinde tanıştım. Kendisi danışanlarına ofisimde de koçluk hizmeti vermiştir. İşine olan bilgisi, saygısı ve disiplini ile fark yarattığını düşünmekteyim. Tecrübesi, eğitimleri, sürekli olarak kendini geliştirmeye çalışması ve bunu yaparken edindiği yeni deneyimleri işine aktarmasıyla başvurulabilecek sayılı güvenilir insandan biri haline geliyor. Sadece ekonomi, danışmanlık ve psikoloji alanlarında değil farklı uğraş alanlarında da kendini geliştirmiş ve birbiri ile sentezlemiş olması takdire şayan. Kendisine mesleki yaşamında başarılar diliyorum.”

ATA ÖZDEMİRLER

NE DEDİLER?

“Önce Finansçı olarak tanıdım Şeref Bey'i. 18 yıl önce nasıl bir fabrikaya kredi verdiklerini ziyarete getirdiğinde, aniden yükselen ark ocağı çalışmasındaki çatırtıyla zıplayan bankacı grupları "işte bu ses atomların parçalanışı" diye başlayarak "Aslında gördüğünüz yeterli değil, bu fabrikanın altında bir fabrika daha var!" diye alt yapımızı göstermek için galerileri gezişlerimizi hiç unutamam. Psikoloji alanında da ihtisas yapmış olduğunu sonradan öğrendiğimde önce şaşırdım. Biraz düşünüp geçmişteki açık diyalog ve düzgün ilişkilerimizi anımsadığımda da yerine oturtturmuş oldum. Ve o süreçten bugüne Pozitif İletişim, Örgütsel Psikoloji, İnsan Kaynakları Reorganizasyonu kapsamlarında; iyi dinleyen, takım ruhuyla çalışan, iyi analiz edip doğru tespitlere giden yapısıyla kurumumuza çok katkıları olmuştur. Kişisel olarak ise, daha ilk seanslarımızda "Aslında orada bir karanlık var ama siz o karanlıkta kara kedi var sanıyorsunuz" sözleri ise, beni sarsan bir örneklemesiydi. Zor ya da iyi zamanlarda değil sadece, her şeyin normal gittiği dönemlerde dahi "ŞÜKÜR" demeyi öğrendim, Şeref Bey'den. Şu yaşadığımız salgın sürecinde herkes bir şeyleri sorguluyor gelecekle ilgili. İşte tam da bu noktada demek isterim ki; karmaşası az olan, daha basit ve yalın çözümlerle... İçine daha çok paylaşmayı, esenlik ve mutluluğu bulabilme adına kişisel ve kurumsal olarak yeniden her şeyi gözden geçirmek isteyenler için doğru adres!"

EMRE EREN

NE DEDİLER?

“Öncelikle kendisine beraber çalışma, seyahatler etme ve de en güzeli sohbetler etme fırsatı sunan bu beraberlik için çok teşekkür ederim. Bu süreçte beraberce çalıştığımız takım arkadaşları olsun ama en çok seninle uyum içinde farklı bakış açıları ve ihtimalleri de düşünerek geliştirdiğimiz projeler müşterilerimiz tarafından büyük bir hüsnüniyet ile kabul görmüş ve başarılı olmuştur. Bunu bu kadar net söylememin nedeni aldığımız her proje ve verdiğimiz eğitimlerde katılanların tatmin olma duygusudur. Benim bu süreçte kazancım ise; zamanlama, olaylara farklı bakış açıları, uyumlu ve saygılı bir birliktelik, problemleri çözümleme, odaklanma, sonuç alma ve de tatmin duygusudur. Bana ve dolayısıyla aileme katmış olduğun değerlerden ötürü çok teşekkür ederiz, bir ömür boyunca mutlu, huzurlu ve başarılı olmanı dilerim.”

ARZU SABUNCU

NE DEDİLER?

“Şeref Bey ile tanışmamız Körfezbank’ta firmaların finansal analizi ve kredi kararı ilgili bir eğitimdi. Üzerinden neredeyse 20 yıl geçmiş olmasına rağmen, no name bilançosunu verdiğiniz firmalara kredi tahsisi yapar mıyız? Bu firmaların güçlü ve zayıf yönleri neler ve geçmiş bilançosuna baktığımız firmalar bugün ne durumda? gibi konuları tartışabileceğimiz case’ler ve bilançolar ile bu bilançolara ilişkin bilgiler verdiğinizi hatırlıyorum. Yine eğitimde kendi bankacılık tecrübeleriniz ve yaşadığınız spesifik örneklerden de konuşmuştuk. Sorular sorarak bizi düşündürdüğünüzü çok net hatırlıyorum. Diğer bir kesişme noktamız Denizbank’tı... Burada da sizden öğrendiğim ya da bende farkındalık yarattığınız en önemli şey; firmaların da dönem dönem tıpkı insanlar gibi sağlığının bozulabileceği… Ama unutulmaması gerekenin; şirketin finansalları, döngüsü ve iş modelini doğru algılayıp ilişkiyi koparmadan gelişimi takip edip doğru zamanda aksiyon alabilmek olduğu. Yine sizden edindiğim diğer bir öğreti ve bana yaptığınız katkı da; bir yargı ya da bir karara varırken bunu tüm açılardan değerlendirip değerlendirmediğimden emin olmak…”

DENİZ SEVİNÇ

NE DEDİLER?

“Öncelikle, Şeref’in daha az deneyimli olduğum Kurumsal Danışmanlık alanında vizyon kazandıran tutum, davranış ve fikirleriyle ufkumu açtığı bir gerçektir. Ekip çalışması yaptığımız süreçte pozitif bakış açısı, yardımseverliği ve olaylara sakin ve soğukkanlı yaklaşımı çalışmalarımızda beni her zaman motive etmiştir. Duygu ve düşüncelerini, yargılamadan bu kadar güzel ifade eden nadir kişilerden biridir. Tekrar birlikte çalışmak umuduyla… Sevgiler ve başarılar.”

FULYA SUZHUN

NE DEDİLER?

“Şeref Akkaş ile Erdem Holding’e bağlı Adapazarı ve İzmit’te faaliyet gösteren şirketlerimizin stratejik değişim ve dönüşüm projesi esnasında tanıştık. Projenin gidişatında Hakan Sapmaz’ın öncülüğünde devam edilen süreçte, Şeref Akkaş ve Hakan Sapmaz ile ekip arkadaşları proje danışmanı olarak, girişimciye verilen yönetimsel yaklaşım desteği, belirli seviyelerdeki yöneticilere Yönetim Koçluğu ve İnsan Kaynakları süreçlerinin yapılandırılması faaliyetleri içinde yer aldılar. Özellikle belirli büyüklüğe erişmiş şirketlerde, büyümeyle paralel oluşan çalışma kültürünü değiştirmek için uzun soluklu ve etraflı bir proje yapmanız gerekiyor. Şeref Bey’in profesyonel iş geçmişindeki deneyimleri, stratejik öngörüleri, mevcut yapıyı doğru analiz etmesi ve yönetim koçluğundaki becerileri, projenin tüm kadrolar açısından sahiplenilmesi ve hayata geçirilmesi açısından kilit rol oynamıştı. Proje sürecinde, değişim yönetimi konusunda sağladığı güven ve mentorluk becerisi sonraki dönemlerde de bireysel bir danışan olarak kendisinden sürekli destek almama vesile oldu. Kendisi çok iyi bir dinleyici ve aynı zamanda yönlendiricidir. Görüşmelerine titiz ve detaylı bir ön çalışma ile hazırlanır, bu sayede kendisiyle çalışılması kolay ve bir o kadar da zevklidir.''

KEREM SÖZÜGÜZEL

NE DEDİLER?

“Bende kalan iz ve hissiyatları derleyip özetleyecek olursam; ticari ilişki içerisindeyken hep iki tarafın da kazançlı olduğu ve anlayışla yürütülen bir ilişki içerisinde bulunmuş olduğumuzu söyleyebilirim. Kurumların büyüklüğü, günün her yöne değişen şartları içerisinde de değişmeyen ve rotası şaşmayan bir gerçekti bu. Bu yaklaşımı yaratmak ancak iki tarafın da konuya aynı şekilde yaklaşımı ve çabasıyla mümkün olur ve neticede kurumlar bu durumdan en çok faydalanan taraflar olurlar ve oldular da zaten. Kişisel olarak bahsedecek olursam da, sorunlara karşı hep yapıcı tarafından olan yaklaşımı, pozitif bakış açısı, olumsuz bir konudan dahi bahsederken bile karşınızdakini gayet rahat hissiyat içerisinde açıklıkla ve umutsuzluktan ve karamsarlıktan uzaklaşan şekilde konuşmaya ve değerlendirmeye sevk eden bir doğanız, bakış açınız ve kişileri de etrafını günün şartları içinde olumsuzluk bulutları sarmalamışsa bile bir an içinde dışarı çıkıp konuya pozitif ve sakinlik içeren bakış acısı ile bakmaya sevk eden yaklaşımlarınızın oldukça nadir rastlanan özellikler olduğunu ifade etmek gerekir. Bazı zamanlarda çözüm gerektiğinde 1000’i 1 şeklinde hissetmek oldukça önem kazanmaktadır ki, siz bunu karsınızdakilere son derece doğal şekilde ve fark ettirmeden aşılayabilme becerisine sahipsiniz.”

HAKAN SAPMAZ

NE DEDİLER?

“Şeref ile yaklaşık 13 yıl süren ortaklığımızda öne çıkan özellik ve katkılarını özetlemek isterim. Tam zamanında olmayı (hatta çoğu zaman biraz erken davranıp öncesinde) varmayı, tertipli düzenli çalışma disiplinini, yazılı metin oluşturma ve bunu sistematik olarak sürekli kılabilmek sanırım hemen akla gelenler. Öte yandan, multidisipliner olabilmek, psikoloji üzerine yaptığı yoğun çalışmaları işe aktarmak, iş deneyimlerini paylaşıma açık olmak da gene çok önemli bulduğum katkılarıdır. Bunlara ilaveten, sakin ve dengeli duygusal kontrol yetkinliğinin birçok kez işe yaradığını belirtmem lazım. Hem eğitmen hem koç olarak da son derece yetkin olarak farklı işlerdeki katkılarını unutamam. Bundan sonraki dönemde bol kazanç ve verimli, başarılı işler dilerim.”

SİBEL ENGİN

NE DEDİLER?

“Hani insan bazen tıkanır kalır; bir nefes, bir nefes daha ama olmaz iste, yetmez. Yolunu bulmak, tıkandığın yerden kurtulup engelli de olsa kendi yoluna devam edebilmek için “gel bir de buradan yürüyelim, biraz da su açıyla bakalım aynı konuya ve belki de tüm hayata...” diyecek birine, bir sese ihtiyaç duyar insan. İşte tam da böyle bir zamanda karşıma çıktı Sevgili Yasam Koçum Şeref Akkaş. Tam zamanında yani. Bakmam gereken pencereden, görmem gerekenleri bir çırpıda önüme serdi, hiç unutamadığım bir yolculuk oldu benim için. Hep aklımdadır onun sesi, konusuna son derece hâkim uzman bakışı. Hayat engelleriyle güzel, önemli olan nasıl baktığınız.”

AYŞE KAYHAN

NE DEDİLER?

“Şeref ile 20 yıl öncesinde tanıştık. Psikoloji alanında sohbetlerle başlayan tanışmamız, profesyonel bir yola girdi. Yönetsel davranış, yeniden yapılanma, motivasyon ve iletişim eğitimleri için yola çıktık. Eğitim içerikleri hazırlığı sırasında Şeref Bey’in daha analitik yaklaşımları ile farklı sorular sorması, eğitim içeriğine didaktik bilgi yerine sorgulaması, bilgiye ulaşım yöntemleri konusunda katkıları çok güçlü idi. Kendisi iyi bir dinleyicidir, eğitimlerde olsun kişisel sohbetlerimizde olsun bu kendisinin öne çıkan özelliğidir. Nüktedanlıkta da çokça paslaşmış biri olarak, bilirim ki şaka yapmak ve yapılan şakaları kaldırmak zekâ kadar naif insanların gücüdür. Her yılbaşında tüm çalışma arkadaşlarına küçük bir not defteri hediye ederek, ruhsal gelişimin ve farkındalığın kendi sözcüklerimizle tarihi bir yolculuk olduğunu bıkmadan bize hatırlattı. Hayata bakışında bilgi ve ilgisinde herkesi şaşırtacak alanlara sahiptir. O gün gelir ki astroloji üzerinden size fikir sunar, an gelir ki kendi deneyimini size fener yapar. Dakikliği ile bizim jenerasyonun titiz, iyi organize olan tarafını temsil eder. Uzun çalışma ve üretim alanında kendi deneyimimden baktığımda; takım arkadaşı olarak da, danışmanlık veya eğitimcilik yaptığı alanlarda da en önemli tarafı ''insanı asla göz ardı etmeden'' tüm tutum, algı ve kişilik özelliklerini değerlendirmeye alarak olaylara, krizlere yaklaşımıdır. Sabırlı, temkinli ve kararlı bir yol göstericidir. Bu yazıyı okuyanlar için bir not; çok da çatıştığım, fikir ayrılığına düştüğüm bir iş arkadaşımdır. Çok da güzel güleriz.”

CİHAN TORLAK

NE DEDİLER?

“Yanılmıyorsam Şeref Bey ve Hakan Bey ile 2011 yılında tanışmış ve çalışmalarımıza başlamıştık. Bahse konu olan çalışmalarımız tabi ki de hala elimde mevcut, zaman zaman referans olarak dönüyorum çalışmalarımıza… Ve hatta çok yakın bir zamanda çalışmamızın üzerinden tekrar geçmem gerekti. Yanlış hatırlamıyorsam yaklaşık 2 / 3 ay kadar süren bir çalışmamız olmuştu. Şahsen ben ilk başlarda biraz gergindim çünkü çok keyifli bir iş dönemi değildi. Mutabakatını yaptığımız yeni inşaa işlerimiz iptal olmuş, tamir işlerimiz düşmüş ve hem sektör hem de tersanemiz tatsız bir süreçte idi. Ancak ne mutlu ki, bu tatsız ve gergin süreci sizlerin yönlendirmesi / tavsiyeleri ile olgun bir çalışma ile olabilecek en olumlu şekilde sonuçlandırdık. Şahsım adına ben çalışma sürecimizden son derece memnun kalmıştım. Hakan Bey ile çalışma sinerjinizin ve uyumunuzun yerinde olduğunu düşünmüştüm. İkinizde konuya ya da akışa ne zaman ne şekilde müdahale edeceğinizi biliyordunuz. E tabi bu da yılların tecrübesi ile oluşacak bir değerdir diye yorumluyorum. Ben şahsen sizin yumuşak, yapıcı ve sakinleştirici ses tonunuzdan çok hoşnut idim. Konuşma tonunuz ve ahenginiz gerçekten karşınızdaki kimseyi etkileyip yönlendirmenize ciddi katkı sağlayan bir değerdi. Genelde rakamsal / finansal çalışmaları çok sevmem hatta bu tip konulara önyargılıyımdır ancak dediğim gibi sizin elektriğiniz ve yönlendirmeniz sayesinde, korktuğum başlıklar artık korkutucu değildi. Zaten normal günlük yaşamımda da kullandığım “şükür“ söylemi; sizin ifade yetinizle daha farklı bir anlam kazanmıştı. Kısacası sizinle çalışmaktan son derece memnun kaldım ve çalışmalarımızın hâlâ bana katkısı olduğunu görmek beni mutlu etmektedir.”

ELİF AYBEN ÖZBAĞ

NE DEDİLER?

“İyi ki dediğimiz insanlar vardır; hayatlarımıza dokunan, dokunduğunu güzelleştiren… Sürekli öğrenme ve kendimi geliştirme yönünde farkındalık sahibi olmama vesile olduğu; üretkenliğin, karşılıklı iletişimin, etkileşimin ve paylaşımların insanı nasıl farklı seviyelere taşıyıp dönüştürdüğünü algılamamı, özümde var olanları keşfedip paylaşarak büyütüp anlama dönüştürmemi sağladığı ve hiçbir zaman eksik etmediği destek, incelik ve özen için Şeref Bey’e gönül dolusu minnet ve teşekkürler.”

FATİH KURAN

NE DEDİLER?

“Şeref Akkaş’ı yirmi beş yılı aşkın bir zamandır tanıyorum. Birlikte farklı işler yapmak ve etkileşimlerde bulunma şansına sahip oldum. Başarılı profesyonel kariyer hayatını takip eden danışman kimliği ile olaylara soğukkanlı, deneyimli, analitik bakış açısı ve değerlendirme biçimi bende çok pozitif etkiler bırakmış, feyz almama vesile olmuştur. Başkalarının fikirlerine her zaman değer verir, iyi ve sabırlı bir dinleyicidir. Olaylara farklı düşünce eksenlerinden bakma konusunda da üstüne yoktur. Yaşantımda tanıştığıma ve varlığına dair memnuniyet hissettiğim kişiler listesinin ilk sıralarında yer alan Şeref Akkaş’ın bir özelliği de enine boyuna tartıp ölçüp biçmediği ve kendini hazır hissetmediği hiç bir işe girmemesidir. Yapamayacağı işin içinde olmaz, verdiği sözlerin her zaman arkasında durur ve çok iyi bildiği konularda bile kendini sürekli yenilemeye özen gösterir.”

HAKAN KARADERE

NE DEDİLER?

“Sevgili dostum Şeref Akkaş ile tanışmamız 1995 yılına kadar uzanır… Kendisini profesyonel hayatta, aynı bankada çalışırken tanıma mutluluğuna erişmiş kişilerden biriyim. O zamanlar beni en çok şaşırtan bir krediler üst yöneticisi olarak iletişim becerileri çok yüksek bir profil görmem idi. Genelde sistematik, analitik ve araştırmacı yönlerdeki kuvvetli özellikler olağan olmak ile beraber iletişim yönü bu kadar güçlü olması gerçekten dikkat çekici idi. Bankada yapılan bir çok projede ve geleceğin genç bankacılarının yetiştirildiği mt programlarında çok yoğun beraber çalışma fırsatı bulduk ve odağının ne kadar çok fark yaratma, geliştirme, pozitif yönlere odaklanıp eksik yönleri ise çok uygun lisan ile geliştirme çabalarını izledim. Daha sonra kariyer planlamaları, sektördeki hızlı değişimler, ekonomik dalgalanmalar vb hepimizi farklı şirket ve alanlara taşıdı ama Şeref ile dostluğumuz arkadaşlığımız hiç kesilmedi… Aradan gecen 25 yıl içinde profesyonel olarak aynı şirkette çalışmanın ötesinde gün geldi kendisi masanın öteki tarafına geçtikten sonra eğitim, danışmanlık anlamında epey çalışmalarımız oldu… Bu arada ister eğitmen şapkası ister danışman şapkası isterse mentorluk şapkası ile (ki bence karakteri itibarı ile doğal mentor) çalışmış olalım hep pozitif yönde gelişim, değişime odaklı, dinlemeyi bilen, sakin ama kredilerde çalışmanın ona verdiği net geri dönüş özelliği ile kolayca anlaşılabilir. Şeref’i tanımak ve onun bir arkadaşı olmaktan çok mutluyum. Bu 25 yıl içerisinde benim de devam eden çalışma hayatım içinde kendisinden çok şey aldığımı düşünüyorum. Olaylara yaklaşım biçimi, analiz yeteneği, insanı hep merkez odağa koyması, nazik ama sonuç odaklı yaklaşım tarzı beni gerçekten çok etkilemiştir. Bazen stresin çok yükseldiği, sorunların diz boyu olduğu dönemlerde Şeref burada olsa konuya nasıl yaklaşırdı diye düşündüğüm çok olmuştur ve bu daha sakin olmamı ve resmin arkasını da görmeye çalışmamı ama insan faktörünü ve gelişim faktörünü hep merkez odağa koymayı bana hatırlatmıştır. Şeref’in esasen kariyer yolculuğu da, onun değişim ve gelişime ne kadar odaklı olduğunu ve “devamlı kendini geliştir, değişmeyen tek şey değişimdir” felsefesinde olduğunun en güzel kanıtıdır. 32 yıldır devam bir sürü farklı sektör, alan ve işyeri barındıran çalışma hayatımın çok uzun bir kısmını kapsayan 25 yılda yanımda olduğun için çok teşekkür ederim sevgili dostum.”

MURAT YAVUZ

NE DEDİLER?

“Öncelikle çok iyi bir dinleyici ve karşındakinin analizini geçmiş tecrübeleriyle hem kişinin içerisinde bulunduğu durum hem de kişiye uygun dille ve sakin tonlamasıyla vermiş olduğu fikrin esasında bir fikir alışverişi sonucu doğal olarak ortaya çıkmış bir tespit gibi karşındakine hissettirmesi en çok aklımda kalan yönü. Ayrıca, uzun senelerin tecrübeleri ile finansal sorun veya vizyonlara yaklaşımı hem cesaret verici hem de temkinli. Bu sayede kişinin gelişmesine ve bulunduğu kuruma en iyi şekilde katkıda bulunmasına tabiri caizse nokta atışları da unutulmamalı.

ATİLLA UNCU

NE DEDİLER?

"Her zaman fikirlerini dinlemekten, verdiği önerilerin hedef odaklı olmasından, vizyonerliğinden etkilendiğimiz Şeref Bey’in en dikkat çekici yanı bence sakinliği. İnsanlar doğrularını değişik davranış stilleri ve konuşma şekilleri ile aktarırlar. Temelde bence kişiyi etkileyen danıştığınız konuda yapılan önerilerin dinamiklerinizle uyumu, yoksa çok fazla öneri dinleyebilir veya okuyarak çözmek istediğiniz konuları çözersiniz. Fakat asıl amaç sizin yaşayan dinamiklerinize çözümlerin uyması. Bunun için iyi gözlem, birikim, doğru kaynak kullanımı gibi yetenekler gerekir. Şeref Bey bence bunlara sahip. Kendisine teşekkür ederiz."

GÜLCAN ÖZER

NE DEDİLER?

“Sevgili Şeref Akkaş iyi adamdır, güvenilir adamdır, nazik adamdır. Ancak en çok acil durum başvuru adamıdır. O hiç gaza gelmeyen ve getirmeyen, yüksek akıl ve muhakeme üstadı sakince gelir, frene basar ve siz kendinizi ona yavaşça bırakırsınız. Eğlencelidir, birlikte gülerek, seve seve çalıştığımız olmuştur, oradan bilirim, içinde yaramaz bir çocuk gizlidir. İnsan insandan öğrenir ya, ben kendisinden en çok maksadını aşmadan konuşmanın nezaketini ve sükûtun insana ne çok yakıştığını öğrenmeyi dilerim. Ve elbet çok iyi dinleyicidir Şeref Akkaş ki bu mühim meziyet az bulunur, kıymetlidir.”

HACER ATAÇ

NE DEDİLER?

"Gözlemciliği ve analitik bakış açısıyla benim kendimde görmediğim eğitimci kimliğimi görüp bana ilham verdiği için kendisine çok teşekkür ederim. Sevgili Şeref ile başladığım eğitimci kimliğim, 15 senedir müthiş bir coşku ve sevgiyle devam ediyor."

KADİR EFE

NE DEDİLER?

"Grup şirketlerimizin kurumsallaşma süreci kapsamında ihtiyaç duyduğumuz Yönetim Danışmanlığı’nın tüm alanlarında işbirliği yaptığımız Sayın Şeref Akkaş ve ekibi, gösterdikleri performans ve sistematik çalışmalar ile kısa zamanda güvenimizi kazandılar. Birlikte çalıştığımız bu dönemde özellikle Sayın Şeref Akkaş Bey’in doğru, uygulanabilir önerileri ve stratejik planlama tavsiyeleri sayesinde gerek organizasyonel yapı, gerek finans danışmanlığı, gerekse yatırım danışmanlığı gibi tüm iş süreçlerinde verimli ve sistemli çalışmalar yapma imkanımız oldu. Bu bağlamda grup şirketimiz Ferro Döküm’ün satın alma sürecini baştan sona beraber başarı ile tamamladık. Aynı zamanda Yönetim Kurulu Üyelerimize uyguladığı Coaching programı ile kişisel ve yönetsel gelişimimize fayda sağlayan destek aldık. Gösterdikleri enerji, disiplinli çalışma ve kalite bilincinin katkısıyla kısa zamanda elde ettiğimiz başarılar için kendilerine teşekkür ediyor, başarılarının devamını diliyorum."

LEVENT TARHAN

NE DEDİLER?

“Şeref Akkaş’ın beni ilk etkileyen tarafı, sükûnetidir. Bu sükûnet herhangi bir konuyu irdelerken, kendinizi rahat ve emniyette hissetmenizi sağlar. Bilirsiniz ki, aynı fikirde olmasanız dahi, konuşmanın; tartışma ve hatta kavga noktasına gelmeyecektir. Çok sabırlı ve empatik bir dinleyicidir. Sizin sözünüzü kesmediği gibi, tepkilerini ve düşündüklerini, mimik ve vücut diliyle ortaya koymaz. Bu da sizin konuşurken, kendinizi rahat hissetmenizi sağlar. Haklı çıkmak amacıyla değil, anlamak amacıyla dinlediğini hissedersiniz. Hiç tepkisel bir çıkışına, konuyu gereksiz bir vitese büyüttüğüne şahit olmadım. Kendi düşüncelerini, egosundan arınmış bir şekilde, bilgi ve nezaket içerisinde ortaya koyar. Onunla bir ego çatışması değil, fikir alış verişinde bulunduğunuzu anlarsınız. Söylediklerinde, bilgi ile beraber, vicdan eleğinden geçirilmiş düşüncelerini yansıtır.

Detaycı ve analitik olmakla birlikte, özgürlükçü bir yapısı vardır. Kararların ortak alınmasından yanadır. Yetki ve sorumluluk düzeyi olarak, rahatlıkla o güce sahip olsa bile, hiç kendi düşüncelerini empoze ettiğini hiç görmedim. Herkesi dinlemenin ötesinde, son karar noktasında nobran bir tavır içerisine girdiğine hiç rastlamadım.

Vefalı ve kadirşinastır. Sizin, onun gözündeki değerinizi bilir ve net bir şekilde yansıtır. Dostluğunuza değer verir ve bunu mütevazı bir şekilde ortaya koyar. Onun yanında kendinizi değerli hissedersiniz. Onun tarafından hiç unutulmayacağınızın güvenini duyarsınız. İyi bir müzakerecidir. Çözüm odaklı düşünür ve konuşur. Çözüm üretmeye çalıştığını karşısındakine belli eder. Bu da kendisine güven duyulmasını sağlar. Hep masada kalmaya özen gösterir. Kendini hep geliştirmiştir. İş hayatının dışında kalan, farklı alanlarda da kendini daha iyiye götürecek atılımlara girmiştir. Felsefi yönü çok gelişmiştir. Onun ile geçirdiğiniz her vakit, size çok bilgi ve duygu katar, sizi değiştirir. Çok geniş bir yelpazede okur, araştırır, öğrenir ve öğretir.

Hayatınızda bulunduğu için kendinizi şanslı ve ayrıcalıklı hissettiğiniz bir kişidir. Bence, bu da başarının en anlamlı tanımıdır.”

TAHİR MALATYALIOĞLU

NE DEDİLER?

“Firma olarak muhtelif konu ve amaçlar için farklı danışmanlık firmalarından destek aldık ve almaktayız. Ancak M. Şeref Akkaş ve ekibinin bizler için yaptığı çalışma farklı, cesur ve öze yönelik bir niteliğe sahipti. Çoğu firmanın yaşam döngüsünde karşılaştığı değişim gereksinimi veya paydaşların vizyon ve hedeflerindeki farklılaşma veya kemikleşmiş ve taşınması zorlaşmış alışkanlıklar; öze yönelik, hassas, cesur ve iletişim odaklı bir çalışma gerektirmektedir. Bu konularda tüm paydaşlarla birebir görüşerek kurdukları iletişim ile sorunun özüne odaklanmamıza büyük katkı sağlamışlardır. Farklı ve etkili olarak, “Firma Terapisi” olarak nitelendirebileceğim yaklaşımları ile diğer danışmanlardan ayrılmaktalar. Her zaman yapıcı bir üslup ile sorunun özünü ve çözüm yollarını belirleyerek firmamızın geleceğinin kurgulanmasında sağladıkları katkı için kendilerine teşekkür ederim.”

7/24

İLETİŞİM FORMU