alt

KOÇ/MENTOR

M. ŞEREF AKKAŞ

Aslında

bu bir “süreç çalışması”!

alt
Aşmak istediğimiz durumlarla karşılaştığımızda veya öncesinde, geleceğe yönelik geliştirmeyi amaçladığımız olgu ve durumlarda, kendimize ya da yakın çevremize körleştiğimiz durumları en aza indirmeyi amaçladığımızda ve ilişkilerimizde kendimizi daha iyi konumlandırmak istediğimizde. Hemen hepsinin ortak teması süreç çalışması olması.

"Ne" amaçlandığı önemli. "Beraberce" (bire bir ve/veya ekiple) çalışmak önemli. Kat edilecek aşamalardaki uyum önemli.

Çoğu zaman koçluk ve mentorluklarımda amaca yönelik sizi harekete geçirir, hedeflerinizi gerçekleştirmek için gereken araç ve desteği verirken kurumunuzu ve/veya kendinizi daha iyi anlamanızı, kendinizi harekete geçmekten alıkoyan alışkanlıklarınızı fark etmenizi sağlarım. Yolunuza ışık yutacak fener olarak yürüyüşünüze destek olmaya çalışırım.
Kimi zaman, size ve sizin yolunuza dair olası seçenekleri ele almanızı sağlamaya yönelir, kimi zaman deneyimimi paylaşır ya da geri bildirim verir, sorular sorar ve modelleme yöntemleri kullanırım. Hedefim, hedeflerinizi kendinize göre doğru belirlemeniz ve kendi yolunuzda doğru araçlarla ilerlemenizdir.

alt
Yaşamın akışını düşündüğümüzde; kendimizdeki değerler ile yaşam kalitemizi yukarılara taşımak durumu,
bir süreç içinde çeşitli verimsizliklerimizin (iş-ev-yaşam) azaltılması anlamına gelir. Diğer bir ifadeyle kendi potansiyelimizi hem işe hem de yaşama daha etkin yansıtmış oluruz.

BU DOĞRULTUDA AŞAĞIDAKİ SORULARA BAKARSAK;

Neleri ümit ediyor, neleri düşlüyorum?
Benim için önemli olan nedir?
Benim için neler mümkün olabilir?
Önümdeki / elimdeki kaynaklara daha başka nasıl yaklaşabilirim?
Potansiyelimi daha iyi nasıl kullanabilirim?
Kendi durumumu nasıl daha doğru değerlendirebilirim?
Bütün bu sorulara yanıt aldığımızı bir an canlandırın. Bu sorulara bulacağımız yanıtlar bizleri çok daha başka aşamalara taşıyacak kademeleri beraberinde getirir. Koçluk/Mentorluk demek değişim demek, değişimler yaratmak üzere yola koyulmak demektir.

KOÇ/MENTORLUK

YAPTIĞIM ALANLAR

İş yaşamında yer alan bir üst düzey yönetici ya da aile şirketinin yönetici ortağı, temelde tek başına kaldığı bir konumu işgal eder.
Sorunlar için çözümleri olduğu düşünülür, insanlar kendilerine yol göstermesi için ona gelir, onun ise, halden anlayan birisiyle işinin baskıları ve güçlükleri üzerinde konuşması, sıkışma hissettiği durumlara çözüm araması genellikle kolay değildir. Bunun bir nedeni, “aynaya bakma” alışkanlığını iş yaşamında yeterince kullanmamasıdır. Öte yandan, çoğu defa da organizasyonda, ya da kolay ulaşabilir olduğu yerlerde ümitleri ve düşleri, şüpheleri ve korkuları hakkında gerçekten konuşabileceği hiç kimse yoktur. Tüm bunların çok farklı ya da haklı nedenleri de olabilir. İşte bir yönetici koçu/mentoru bu kıymetli rolü yerine getirir.

M. ŞEREF AKKAŞ

"Başarının kaynağı ne sadece bilgi ne sadece hedef ne sadece para ne de sadece rekabet. Bizi başarıya götürecek olan niyetsiz niyetimizi keşfetmektir."
Bu doğrultuda, hangi olası durumlarda “koçluk/mentorluk” uygulaması alınabilir dersek;
  • Şirketin Yaşadığı Değişim Sürecinde
  • Aile ya da Ortaklıkta Krizler Yaşanması Olası Duruma Geldiğinde
  • Liderlik Destek Çalışmaları
  • Ekip Çatışmalarının (Departmanlar Arası ya da Departman İçi) Olduğu Durumlarda
  • Kuşaklar Arası Farklılıkların Çatışma ve Verimsizlik Durumlarını Gündeme Getirme Olasılığı Olduğunda
  • Bireysel Olarak Kendi Potansiyelinizi ve Kişisel Hikayenizi Daha İyi Anlamak İstediğinizde
  • Kişisel İlişkilerimizde Çatışma ve Zorlanma Yaşadığımızda

7/24

İLETİŞİM FORMU

 

Koç/Mentor Hizmetlerim Hakkında Bilgi Almak İstiyorsanız Bana Yazın...