alt

DANIŞMAN

M. ŞEREF AKKAŞ

Hayatın bana verdiği en iyi ödül

bilgilerimi ve deneyimlerimi paylaşma şansı!

alt
İster bireysel ister kurumsal olsun, danışmanlıkta en önemli yaklaşımım bütün kadar detayı, bugün gibi dünü ve geleceği, yöntem kadar insanı göz önünde bulundurmak. Aslında danışmanlık bir yandan eğitmenlik içerirken bir yandan da koçluk ve mentorluk gerektirir.

Gözlem danışmanlığımın ilk unsurlarından biridir;

dürüstlük ve çözüm odaklı olmak, dinlemek, tarafsız bakış açısı ile değerlendirmek, birey ve kurum için en makulünü önermek arkasından gelir. Amacım, bilgi ve deneyimlerimi ihtiyaç duyanlarla paylaşarak yollarına ışık tutmak!

DANIŞMANLIK

DANIŞMANLIK
YAPTIĞIM ALANLAR

alt
Sistem uyumsuzlukları ya da sistemin parçalarındaki genel akışla ilgili uyumsuz haller, en basit haliyle “işlevsel performans düşüklüğüne” yol açar.
Dolayısıyla, sistemler arası ya da sistemi oluşturan unsurların kendi içindeki uyumunu, ehil bir şekilde oluşturmanın ya da sürdürmenin önemi açıktır. Aileden ya da doğuştan gelen hususlar, kendi bireysel doğamızı oluşturmakla birlikte, hemen hepsi öğrenme faaliyetimiz doğrultusunda daha üst seviyelere ulaştırılabilirler. “Aile Şirketi” içinde faaliyetlerimizi sürdürürken kilit unsurlardan biri “kendi” doğamız doğrultusunda sistemlerimizi daha etkin kılmaktır. Bu çerçevede, “şirket – aile – ortaklık – iş etkileşimlerine” yönelik olarak bazı danışmanlık uygulamaları “yaşam ve iş akışına” katkı sağlayabilir.

Aile ve / veya Ortaklık Anayasası Süreç Çalışması
Aileden gelen şirket ortaklığı kadar sonradan gündeme gelen şirket ortaklıklarında da, bir kısım temel unsurların herkesçe bilinir ve dikkate alınır bir çerçeve içine alınması önemlidir.
DETAY DETAY DETAY
Şirket Ortakları “Yönetim Danışmanlığı”
Aile şirketlerinde, faaliyetler içinde yer alan ortaklara yönelik olarak yönetsel sistemlerin geliştirilmesine destek olunmasını içeren faaliyetlerdir.
Detay Detay Detay
Şirketlerde Kuşak Farklılıkları
Sadece bugünün değil yüzlerce yıllık insani tarihimizin su üstünde yer alan temel konularından biri kuşak farklılığıdır. Son derece doğal olan bu olgu, kimi zaman son derece olumlu kimi zamanda sorun oluşturucu bir hale gelebilmektedir.
DETAY DETAY DETAY

İşyeri Çatışmaları ve Etkin İletişim

Birden çok insanın yer aldığı hemen her sistem, ara ara geliştirme ve/veya yeniden konumlandırma ihtiyacını gösterir. Hem ekiplerin yönetimi hem de işlerin şirket stratejisine ve/veya hedeflerine yönelik geliştirilmesi liderlik konularını öne çıkartır.

Detay Detay Detay

7/24

İLETİŞİM FORMU

 

Danışmanlık Hizmetlerim Hakkında Bilgi Almak İstiyorsanız Bana Yazın...