Kendi Yolumuz ve Yolculuk Yaklaşımlarımızdan Bazıları – Bağların Mesajı- 2

alt

CHAMLIJA Şarapları kurucusu ve üreticisi Mustafa Çamlıca ve eşi Şükran Çamlıca’nın misafiri olduğumuz bağ ve fabrika turumuzdan “kendi yolumuz ve yaklaşımlarımızdan bazıları-1” başlıklı yazımda bahsetmeye başlamıştım. Sadece girişimci yaklaşımı olarak ele aldığım düşünülmesin. Yaşamımızın hemen her alanında, işlerimizde, ilişkilerimizde, yaşam yaklaşımlarımızda kendi yolumuzu seçebilmek ve peşine düşebilmek çok kıymetli. Aynı şekilde, süreklilik gösterebilmek, çabalarımızın kendi yolumuzda meyve vermesi açısından önemli.

Biraz da doğanın içinden gelen unsurlar üzerinden duruma bakmakta fayda var. Yaşam aslında her an ve her vesileyle çeşitli bilgileri önümüze getirmekte. Sonrasında nasıl ele alacağımız kendimize kalmakta. Kendi yolculuğumuzda, kendi durumumuzu doğru değerlendirebilmenin üstüne vurgu yapmamın temel gerekçesi bu sanırım.

Bağlar, asmalar, Mustafa Çamlıca’nın dilinden bana bir şeyler fısıldadı. Bunları, hatırladığım kadarıyla sizlerle paylaşmaya çalışıyorum.

 • Aynı asmada yaklaşık 6 milyon göz ya da duyarga mevcut. Bunlar farklı zamanlarda, farklı koşullara göre devreye giriyorlar. Stres durumlarına göre, farklı sistemler devreye girebilmekte.
 • Asma çok hücreli bir organizma halinde. Farklı işlevleri olan bu hücreler kendi aralarında gruplaşıyorlar. Bu yolla bir araya geldiklerinde, asmanın bir bütün olarak verimli hale gelmesine hizmet ediyorlar.
 • Üzümün olgunlaşmasını gösteren, ya da tadını belirgin hale getiren en temel unsurlardan biri içindeki malik asit seviyesi. Bağlar, kendi ürünlerini dışsal unsurlardan korumak için, başlangıçta bunu “ürünün yenmemesi” için seviyesini düzenliyor. Sonrasında ise, ürüne tadını veren bir düzeye çekiyor. Bu arada malik asidin, insan bedenine katkıları neler olabilir dediğimizde; “hücre metabolizmasında önemli bir rol oynar ve vücudun ATP elde etmesinde yardımcı olur. Enerji üretimi dışında malik asit; kasların yorgunluktan korunmasını, bazı metallerin olumsuz / zehirleyici etkisinin azaltılmasını, ağız sağlığının korunmasını, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesini, sinir, kas ve kalbin düzgün çalışmasını ve cildin sıkı ve pürüzsüz görünmesini sağlar”(Bilgi ustam.com sitesinden) bilgisi ile karşılaşıyoruz.
 • Asma bağının büyümesi olgunlaşması aşamasında, bağın içinde farklı boru hatları devreye giriyor. Bunların her birinin farklı zamanlamaları var.
 • Asma bağının üst tarafında yer alan kısımdakiler, daha alt tarafta yer alanları baskılama çabasına giriyorlar. Bu kendince, pastadan daha çok pay alma kavgası da denebilir.
 • Üzüm çekirdeğinin olgunlaşması, aynı zamanda dışsal görüntünün değişimi ile de birlikte oluyor. Doğanın “göze hitap etme” denebilecek hali, ürünün dışından içine de yansıyor (ya da tersini söyleyebilirsiniz).
 • Taşlı zemin, ürün niteliği açısından farklı anlamlar taşıyor. Bu arada, Büyük Karıştıran’ da ya da Istranca Dağları’na doğru olan zeminde yer alan bir kısım taşların deniz dibi özellikleri gösterdiği, istiridye kabukları ile benzer dokulara sahip olduğunu nasıl değerlendirirsiniz? ( milyonlarca yıl öncesi Trakya denizin altında)
 • Bağların dikilmesinde, kökler arasında mesafe ayarı anlamlı. Çok yakın olmasa da, çok uzak da olması istenmiyor. Kökler, birbirleriyle tatlı bir rekabetin içinde olunca daha iyi sonuçlar ortaya çıkıyormuş.
 • Bağlar, büyürken “kanca” oluşturarak, yani tutunacağı şekilde daha yukarıya ya da yana doğru alanını genişletmeye çalışıyor.
 • Aslında çok daha fazlası var da. Tarım ekonomisi ve fiili üreticilik / girişimcilik tarafına yönelmeden, not almaya çalıştıklarım bunlardı. Özellikle kentsel yaşam koşullarında, bu detaylarla ilgilenmeyiz. Ürünün kendisine odaklanırız. Arkadaki süreç ve bu sürecin gündeme getirdiği çeşitli durumları pek hesaba katmayız. İsteğimiz hemen yerine gelsin isteriz. Doğanın içinde ve doğaya dair sohbetten kendimce neler çıkardım derseniz;

 • Yaşamın doğasında stres var. Mesele bunu nasıl üretken hale getirebiliriz sorusunda. Aynı zamanda bunun için kendi iç sistemlerimizi / kaynaklarımızı harekete geçirmek önemli.
 • Ekip çalışması her daim önemlidir, dışardan gelen koşulları ekibimizle birlikte “doğru değerlendirmemiz” de sürekliliğimize güç katar.
 • Her şeyin bir zamanı var. Bunun için hem çaba harcamamız gerekir, hem de zaman kavramını doğru değerlendirmemiz kıymetlidir.
 • Göze hitap ederken, içerdeki durumu gözden kaçırmamak önemlidir.
 • Yaşam bize, değişik vesileler ile farklı bilgileri, minik mucizelerini her an önümüze getirir. Mesele bakmak değil, görmek ve de kendi yoluna dair özümseyebilmektir.
 • Hemen her şey değişir. Hemen her şey geçicidir.
 • PAYLAŞ:

  7/24

  İLETİŞİM FORMU

   

  Bana Yazın...