Kimseden müneccim olmasını beklemeyin!

alt

Hepimizi hayatımızda en çok zorlayan durumların başında; söylemediğimiz ya da yapmadığımız ama imada bulunduğumuz hatta imada bile bulunmadığımız şeylerin karşımızdaki kişilerce anlaşılmasını beklemek gelir. Aslında "Bunu yaparsam ne der? Bunu dersem nasıl tepki verir? diye düşünür, yapacağımızı tam ya da hiç yapmaz, söyleyeceğimizi tam ya da hiç söylemeyiz. İş veya özel hayatımızda fark etmeksizin karşımızdaki kişilerden müneccimlik bekleriz. Durumu biz yapmadan ya da söylemeden anlamalarını hatta tepki vermelerini isteriz. Böylesi durumlar yaşıyor ya da maruz kalıyorsanız bu yazım sizler için demektir.

Düşünüyorum, öyleyse anla!”

Descartes’ın “Düşünüyorum, öyleyse varım!” cümlesini bilirsiniz… Ben bu cümleyi konumuza uygun olarak değiştirdim! Önce çevremizdeki kişilerle başlayalım. Çevrenizde “Düşünüyorum, öyleyse anla!” diyenler vardır ve siz de anlamak durumunda bırakılmaktan muzdarip bile olabilirsiniz.

İletişimde, özellikle iş hayatında söylenilmeyen şeylerin anlaşılmasının beklenilmesi ile çokça karşılaşırız ve bütün çözümsüz tartışmalar işte bu beklentiden çıkar. Çünkü iletişim olmamıştır. Çünkü karşımızdaki kişi söyleyeceklerini söylememiştir ve bizden anlaşılmayı beklemektedir. Anlaşılma yükünü sizin omuzlarınıza yüklemiştir. Bunu gayet doğalmışçasına yaparlar. Eğer anlamazsanız suç sizdedir, anlatılmak istenenleri, ne yapıp edip anlamak sizin işinizdir.

Peki, kimler müneccim olunmasını bekler?

 • Mesela; anlatırsa ciddiye alınmayacağını, zayıf noktalarının öğrenileceğini düşünenler…
 • Mesela; kelime haznesi zayıf, iletişim becerileri gelişmemiş olanlar…
 • Mesela; herkesi kendi gibi zannedenler…
 • Mesela; içe dönük karaktere sahip olanlar…
 • Mesela; kendini fazla önemseyenler…
 • Mesela; konuşurken kendini sınavdaymış gibi hissedenler…
 • Mesela; kendilerini ifade etmeyi bilmeyenler…
 • Mesela; kolaya kaçanlar…
 • Bu listeyi uzatmak mümkün…

  Müneccim olmamızı bekleyenlere nasıl davranalım?

  Açık olarak, ne dediğini anlamadığımızı söyleyebilir, sorabilirsiniz. Sadece bunu yaparken karşıdakini yargılamadan ve kendi düşünceniz olarak ifade etmeye dikkat edin lütfen.

  Siz de karşınızdakilerden müneccimlik bekliyor olabilir misiniz?

  Cevabınız evetse ilk işimiz, karşımızdaki kişilere düşüncelerimizi tam aktaramadığımızı kabul etmektir. Kabul, çözüm için atılan ilk adım olacaktır.

  İfade sorunu yaşıyorsanız, kendinize düşüncelerinizi anlatabilir ve kendinizi tanımaya çalışabilirsiniz. Tabii ki kitap okuyabilirsiniz… Ve sonra özet çıkarmak yardımcı olacaktır.

  Hepimizin aynı şeyleri düşündüğümüzü düşünmemeliyiz. Hepimiz fiziksel olarak nasıl farklıysak, düşüncelerimiz de farklıdır.

  Karşımızdaki kişilerin müneccimlik yapmasını beklemek yerine, düşüncelerimizi doğru şekilde aktarmak için çabalayabiliriz.

  Aslında hepimizin kendimiz ifade etme biçimi farklıdır. İletişim için kendimizi ifade etmemiz ve karşımızdaki ile empati kurmamız yeterli olacaktır. Şunu da belirtmek isterim, iletişimde en önemli unsur söylenmeyenleri de duyabilmektir bu arada😊))

  alt

  M. Şeref Akkaş

  Danışman- Eğitmen- Koç

  “Hayatın bana verdiği
  en iyi ödül, bilgilerimi ve deneyimlerimi paylaşma şansı!”

  PAYLAŞ:

  7/24

  İLETİŞİM FORMU

   

  Bana Yazın...