Biz Burada Oyun mu Oynuyoruz?

alt

Albert Einstein’ın çok sevdiğim bir sözü var: “Hayal gücü bilgiden daha değerlidir.” Hayal gücünü bilgiden bu kadar değerli kılan şey gelişimimizdeki katkısıdır… Tabii hayal gücümüzü en çok destekleyen unsurlardan biri de tahmin edeceğiniz gibi oyunlardır. Doğduğumuz andan itibaren çeşitli formlarda, çeşitli nesnelerle oyun kurar, gerçek hayatla ‘oyun’ aracılığıyla iletişim kurmaya çalışırız. Farkında olmasak da bu oyunlarla bedensel, duygusal, sosyal ve zihinsel olarak gelişiriz. Aslında oyunlar sadece çocuklar için değil, yetişkinler için de bir öğrenme aracıdır.

Oyunlar; insanların fikir ve karakterini güçlendiren, neşe ve haz veren içgüdüsel hareketlerdir.

Jean Jacques Rousseau’nun (1712-1778) felsefesine dayanan eğitimde oyunlaştırma içinde bulunduğumuz bilgi çağında eğitimin vazgeçilmez unsurları arasında yer alıyor. Eğitimde oyun; eğitimcilerin hedeflerine ulaşması için doğru kullanıldığında, belki de en etkili araçlardan biri.

Eğitimde oyunlaştırma;

 • Sıradan değil.
 • Eğlenceli ve motivasyon arttırıcı.
 • Öğrenmeyi kolaylaştırıyor.
 • Eğitimcinin gözlem yapmasına olanak sunuyor.
 • Şirket içi eğitimler çalışanları geliştirirken şirketlerin de gelişmesini sağlıyor. Bu da her geçen gün eğitimlerime olan talebin artmasına neden oluyor. Bir eğitmen ve danışan olarak sürekli kendime bu eğimi daha aktif hale nasıl getirebilirim diye soruyorum. Eğitimlerimde kullandığım oyunlar, yetişkinlerde öğrenmenin birincil şartı olan içselleştirme ve pratikliği elde etmemi sağlıyor. Özellikle eğitimi motivasyona dönüştüren oyunlaştırma uygulamaları, eğitimden daha çok verim almamı sağlıyor. Fakat bu yöntemin de eğitmen veya danışman için kendine özgü zorlukları var. Örneğin; eğitimde doğru oyunu seçmek çok önemli.

  Eğitimleri Oyunlaştırmanın Faydaları:

 • Eğitimleri daha eğlenceli hale getirir, katılımcının dikkatinin uzun süre eğitimcide kalmasını sağlar.
 • Eğitimle iş yaşantısını birleştirerek eğitim konularını pekiştirir.
 • Takımdaşlığı arttırarak ekip olma bilincini güçlendirir, iletişim kurmaya yardımcı olur.
 • Eğitimciye geri bildirim sağlar.
 • Hizmet içi eğitimlerde ve iş başında oyunlaştırma, geleceğin öğrenme şekli olarak düşünülebilir. Bu sebeple eğitimde oyunlaştırma ülkemizde büyük bir problem olan yetişkinlerin mesleki ve kişisel gelişimlerinde önemli bir açığı kapatacak potansiyele sahip. Oyunlaştırma kesinlikle yetişkin eğitimi için vazgeçilmez bir çözüm yolu.

  Gelelim, başlıktaki sorumuza “Biz burada oyun mu oynuyoruz!” Evet, hem de gelişiyor, geliştiriyoruz.

  alt

  M. Şeref Akkaş

  Danışman- Eğitmen- Koç

  “Hayatın bana verdiği
  en iyi ödül, bilgilerimi ve deneyimlerimi paylaşma şansı!”

  PAYLAŞ:

  7/24

  İLETİŞİM FORMU

   

  Bana Yazın...