Bumerang Nasıl Atılır? Şirketlerde Geri Bildirim!

alt

Hayranıyımdır bumerangın. Başlangıçta avlanmak amacıyla silah olarak kullanılan bumeranglar sert ağaçtan yontularak yapılan kıvrık bir atış çubuğudur. Bumeranglar fırlatıldığında geri dönen nesneler oldukları gibi fırlatınca dönmeyenleri de var. Bumeranga hayranlığım sadece atılıp geri dönmesinden kaynaklanmıyor, aklıma hayata dair pek çok konuda benzerlik çağrıştıran durumları getiriyor. Bu da durumlara daha dikkatli, daha akılcı, daha eğlenceli ve daha gözlemci yaklaşmamı sağlıyor.

Geçtiğimiz günlerde bir arkadaşımla konuşurken konuyu anlatmak için yine bumerang örneğini verdim. Bumerang işlevi ile oldukça dikkat çekici bir örnek. Konumuz mu? Başlıkta da olduğu gibi şirket içi geri bildirim.

Şirketlerde geri bildirim almak neden önemlidir?

Her şirketin farklı kültürü, farklı organizasyonel yapısı, farklı ihtiyacı ve öncelikleri vardır. Ama her şirket için önemi değişmeyen konu geri bildirimdir. Aslında geri bildirim tek kelimelik ifade ile iletişimdir ve hayatımızın her alanında vardır. Hepimiz görülmek, duyulmak, anlaşılmak isteriz. Geri bildirim de bu ihtiyacımızı karşılar. Hayatımızda pek çoğumuz için geri bildirim almak ya da vermek daha kolay gibi gözükürken (sanırım bu da başka bir yazı konusu) iş, iş hayatımıza gelince zorlanırız.

Geri bildirim bize, şirkete ışık tutan bir kaynaktır; yolda kaybolmamamızı sağlar. Sadece bu mu? Geri bildirim çalışan bağlılığını artırır, verimliliği artırır, motivasyonu güçlendirir, inovatif çalışmalar yapılmasına olanak sunar, şirketin pazarda rakipleriyle rekabet edebilme gücünü yükseltir.

Aslında, hepimiz, “Benden ne bekleniyor? Performansım nasıl? Nasıl daha iyi olabilirim? Sorularının cevabını merak ederiz. Geri bildirim aynı zamanda kendimizi değerli hissetmemizi de sağlar.

Doğru geri bildirim yapmanın incelikleri vardır.

Tabii geri bildirimleri uzun söylevlere çevirmemek, karşımızdakini yargılamamak, somut olmayan verileri kullanmamak, tarafsız olabilmek, üstü kapalı konuşmamak ve doğru zamanda yapmak önemlidir. Geri bildirimden kaygı duyulmaması, tam tersi kişileri geliştirecek bir adım olacağı hissi verilmelidir.

Bazen geri bildirime anlık olarak ihtiyaç duyabiliriz. Kimi zaman geri bildirim almak kimi zaman da geri bildirim vermek isteyebiliriz. Anlık geri bildirimlerde de objektif ve yapıcı olmayı, hatalara değil başarılara odaklanmayı unutmayalım. Bumerangın geri gelmesini istiyorsak atılması gerektiği gibi atalım. Son bir anımsatma; “geribildirimi” senede sadece 1 veya 2 defa ve belli zamanlarda yapılan bir “şeymiş” gibi düşünmeyelim. Gelişimi destekleyen, çabuklaştıran ana unsurlardan biri de geribildirim uygulamasını yerinde, zamanında ve de devamlılık gösteren bir süreç olarak dikkate almaktır.

alt

M. Şeref Akkaş

Danışman- Eğitmen- Koç

“Hayatın bana verdiği
en iyi ödül, bilgilerimi ve deneyimlerimi paylaşma şansı!”

PAYLAŞ:

7/24

İLETİŞİM FORMU

 

Bana Yazın...