En Son Ne Zaman Bu Konuda Değişmeliyim Dediniz?

alt

Efesli filozof Herakleitos’un “Değişmeyen tek şey değişimdir.” sözünü hepimiz biliriz. Ve yine hepimiz bu sözün doğru olduğunu da biliriz. Ama konu kendimiz olunca değişimi ne kadar ister ve kabul ederiz? Halbuki etrafımız değişirken bizim değişmememiz zorlayıcı olabilir. Değişimin bize kazandıracağı sadece uyum değil tabii ki, etrafımız değişmese de bizim değişmeye ihtiyacımız olan alanlar olabilir.

Aslında doğduğumuz andan itibaren sürekli değişiyoruz. Değişime en çok direnen kişiler bile değişiyor. Çünkü birçok değişim hayatın akışında olup bitiyor, değiştiğimizin farkına varmıyoruz. Ne kadar değiştiğimizi görmek için 10 yıl önceki size; sevdiğiniz ve sevmediğiniz şeylere, kararlarınıza, yaptıklarınıza, hayallerinize bakın derim.

Kimilerimiz değişim ihtiyacının farkında olamayabiliriz. Bizi köşeye sıkıştıran, yeniliklere adım atmamızı engelleyen bir döngü içine gireriz. Ama değişerek köşeden çıkacağımızı, bizi zorlayan döngüden kurtulacağımızı göremeyiz. Bu sadece bizler için değil, şirketler için de geçerlidir.

Bir düşünün, en son ne zaman bu konuda değişmeliyim dediniz? Hatırlıyor musunuz? Hatırlıyorsanız, değişmeliyim dediğiniz konuda belki de adımlar attınız. Hatırlamıyor musunuz? Yoksa değişime ihtiyacınız olduğunu mu düşünmüyorsunuz?

Değişime ihtiyacımız olduğunu nasıl anlarız?

Kendimizi herhangi bir konuda engellenmiş hissediyorsak, istediğimiz bir şeyi yapabileceğimizi düşünüyor ama yapamıyorsak değişime ihtiyacımız var diyebiliriz.

Değişime ihtiyacımız olduğunu anladıktan sonra bizi bekleyen en büyük tehdit, değişimi gerçekten isteyip istemediğimiz. Hiçbir değişimi istemeden gerçekleştiremeyiz. Alışkanlıklarımız ikinci tehdit olarak karşımıza çıkar. Bunu bilirsek alışkanlıklarla daha kolay baş edebiliriz. Tabii çevremizi de unutmamak lazım. Değişmemizi istemeyen yakınlarımız bir diğer tehdittir.

Hangi konuda değişmek istersek isteyelim, değişimin çok kolay olmadığını söylemeliyim. Çok istememiz, kararlı olmamız, hazırlık yapmamız, değişmeyi öğrenmemiz gerekecektir. Kendimize zaman tanımamız, çaba sarf etmemiz, hatta yardım almamız…

Değişimde en büyük motivasyon kaynağını, değiştikten sonra elde edeceğiniz sonucu kendinize hatırlatmak olacaktır. Aynı zamanda umudumuz değişimde en önemli yardımcımız olabilir. Üstelik bazen ihtiyacımız olan illa çok büyük bir değişim olmayabilir, küçük bir değişim de bizi hedefimize götürebilir.

Değişerek daha sağlıklı olmamızı, hayata ve kendimize daha fazla güven duymamızı, daha fazla mutlu hissetmemizi sağlayabiliriz.

Birkaç noktayı unutmamalıyız: Mesela geçmişteki olaylar… Ama üzerimizdeki etkilerini değiştirebiliriz. Bir de her yaşta değişebileceğimizi…

alt

M. Şeref Akkaş

Danışman- Eğitmen- Koç

“Hayatın bana verdiği
en iyi ödül, bilgilerimi ve deneyimlerimi paylaşma şansı!”

PAYLAŞ:

7/24

İLETİŞİM FORMU

 

Bana Yazın...