Kısa Çubuğu Kim Çekti?

alt

Şirketlerde ortaklar arası görev dağılımının ne kadar önemli olduğunu bir cümle ile anlatmak istiyorum: Şirketinizin bugününü ve yarınını sağlam temeller üzerine kurmak istiyorsanız, ortaklar arası görev dağılımı en önemli faktörlerden biri. Şirketlerde ortaklar arası görev dağılımını adil ve net olarak yapılması, şirketin tüm adımlarını emin atmasını sağlar. Görev dağılımının yapılmaması ise şirketlerde şu ya da bu şekilde kaosa neden olur.

Özellikle aile şirketlerinde görev dağılımı yapmak daha zor ve karmaşıktır. Bu nedenle yetki ve sorumluluklar objektif ve net olarak tespit edilmeli; o yetkiyi veya sorumluluğu taşıyabilecek doğru kişilere verilmelidir. Biliyoruz ki, hepimiz her işi yapamayız; ne bilgi olarak, ne yetenek olarak, ne zaman olarak! Yetenek ve yatkınlıklara dikkat edilerek yapılacak görev dağılımı daha başarılı yönetim yolunu açar.

Aile şirketlerinden en büyük sıkıntılardan biri işi kuranların şirket büyüdükçe her şeyi yapma alışkanlıklarının devam etmesidir. Bu da şirketin gelişimi ve değişimi için yeterli adımları atamamasına neden olabilir. Nesiller arası geçişlerin olduğu şirketlerde bu durum daha da büyük önem kazanmaktadır. Genç kuşağın, şirket faaliyetlerine göre hazırlanması, yetiştirilmesi, şirket dışındaki hayatı kavraması önemlidir.

Gelelim, başlıkta da yazdığım gibi kısa çubuğu çekene…

Şirketlerde görev dağılımında dikkat edilmesi gereken işin gerektirdiği kişiyi bulmaktır, kişiye uygun görev bulmak değildir. Ya da kalan görevi sadece aileden olduğu için birine vermek olmamalıdır.

Danışmanlığı yaptığım bir aile şirketinden kısacık bir anekdot: Biraz üzerinden zaman geçmiş olsa da sonunda yönetim kurulu, işletmedeki bazı işleri ayrıştırmaya ve üretim ile diğer faaliyetlerin başına da birer sorumlu atamaya ikna oldu. Kimlerin göreve getirileceğine karar vereceklerdi. Karar sonrası ziyaretimde görevi, hepsinin aynı özelliklere sahip olduklarını söyledikleri 5 aday arasından yaşı büyük olanlara vereceklerini söylediler. Yeniden masa başına oturduk, işi ve gereklerini belirledik; 5 aday ile teker teker mülakatlar yaparak kimin görevlendirileceğine karar verdik.

Diyelim görevi doğru kişiye verdiniz, ama yetki vermediniz, sonuç yine değişmez.

Görev dağılımını doğru yapmak kadar, yetki dağılımını da doğru yapmak gereklidir. Ya da görevi de yetkiyi de verip cesur davranmaya izin verilmeyen durumlar da olabilir. Görev ve yetki öyle üst baskı ile bırakılır ki, kişi adım atmaya korkar hale gelebilir.

Bir şirket / aile şirketi görev dağılımını nasıl yapmalı?

 • İş ve görev hakkında aile içinden veya dışından olan tüm çalışanlar için görevin gerektirdiği eğitim, beceri ve tecrübe gibi kriterler ile görevin gerektirdiği sorumluluklar ve yetkiler belirlenmiştir. İş ve görev uygun olan kişilere / aile fertlerine verilir.
 • Görevi üstlenecek kişinin mevcut çalışma düzeni, kariyer hedefi, uzun vadeli çalışma düzeni gözlemlenmelidir.
 • Ücretlendirme ve ödüllendirme kriterlere bağlanır. Ücret politikası ihtiyaca göre değil, sektöre uygun oluşturulur. Alt üst ilişkisi planlanır ve açıklanır. Yetersiz görülen çalışanlar ya da aile fertlerinin durumu değerlendirilir. Gelişme şansı irdelenebilir, bunu takiben de iş süreçlerinde kalıp kalmayacağı kesinleştirilir.
 • alt

  M. Şeref Akkaş

  Danışman- Eğitmen- Koç

  “Hayatın bana verdiği
  en iyi ödül, bilgilerimi ve deneyimlerimi paylaşma şansı!”

  PAYLAŞ:

  7/24

  İLETİŞİM FORMU

   

  Bana Yazın...