Ruh da Acıkır mı? Ruhu Doyurmak Mümkün mü?

alt

Hepimizin kendimize, hayata, yaşadıklarımıza dair soruları var… Benim de en çok ilgimi çeken, üzerine çalıştığım konulardan biri. Hem özel hayatımızda hem iş hayatımızda çok önemli bir konu var: Ruhun doyması… Tabii ruhun doyması deyince, “Ruh acıkır mı ki doysun?” sorusu ister istemez karşımıza çıkıyor. Aslında insanlık tarihi kadar eski bir konu bu… Ama pek çoğumuz yaşadıklarımızı sorgulamaya başladıkça, yaş aldıkça ya da konu hakkında başka biri farkındalığımızı yaratınca karşılaşıyoruz bu sorularla…

Tam burada, başlıktaki sorumuzun cevabını vereyim: Ruh da acıkır… Ve ruhu doyurmak mümkündür! Gelin, ruhun neden acıktığını ve nasıl doyurabileceğimizi konuşalım şimdi!

Doymak hepimiz için fiziksel bir eylem. Acıkıyoruz, susuyoruz ve yiyoruz, içiyoruz. Hepimizin yemeği ya da içmeyi sevdiği, yiyince ya da içince mutlu olduğu gıdalar ve içecekler var. Varlığımızın sadece et ve kemikten oluşmadığını, bir ruha sahip olduğumuzu düşününce akla ruhumuzun acıkması ve doyması geliyor. Nasıl yediklerimiz ve içtiklerimiz fiziksel olarak bizi doyuruyorsa ki yiyerek ve içerek ruhsal olarak doymamız da mümkün… Ruhsal olarak da kendimizi doyurmamız hatta aynı fiziksel doyumun ruhsal doyum sağlaması gibi ruhsal doyumun da fiziksel doyum sağlaması mümkün.

Peki, neden ruhumuzun doymasına ihtiyacımız var? Tabii ki daha mutlu ya da başka bir şekilde ifade edersem, hayatımızdan memnun yaşamamız için. Hayatımızı daha anlamlı yaşamamız için.

Diyelim ruhumuzu doyurmak hakkında bir fikrimiz yok; o zaman farkında olmadan bir eksiklik hisseder, bu eksikliği de anlamlandıramaz ve yaşamda bilinçsiz arayışlar içine gireriz. Rüzgarda savrulan yaprak gibi hayatın içinde savrulur dururuz.

Peki, ruhsal doyum için neye ihtiyacımız var? Öncelikle ruhsal olarak da doyuma ihtiyacımız olduğunu bilmeye ihtiyacımız var. Ve kendimizi tanımaya. Çünkü kendimizi tanıdığımızda ruhsal olarak da neyin bizi doyuracağını daha iyi biliriz. Tek bir şey, tek başına doyurmuyor ruhumuzu; tıpkı fiziksel doyumda olduğu gibi, nasıl farklı gıdalar tüketerek doyum sağlıyorsak ruhsal doyumda da farklı şeyleri arıyoruz. Kimimiz başarılı olmak, keşfetmek, tek başına kalmak gibileri ile ruhumuzu doyururken; kimimiz başka insanlara yardım etmek, spor yapmak, doğada olmak ile ruhumuzu doyururuz.

Ama hepimiz için geçerli birkaç nokta var: Özgür irademizle kararlar verebilmek, ailemiz ile sağlam bağların olması, dostlarımız ve arkadaşlarımızla sıcak ilişkiler, yardım etmek, cömertlik bunlardan bir kaçı… Bir de “aç gözlülük” dediğimiz bir olgunun hemen tüm insanlık için geçerli olabildiğini de unutmayalım. Ya da karnımız aç değilken kendimizi buzdolabını karıştırıyor olduğumuz halleri de anımsayalım.

alt

M. Şeref Akkaş

Danışman- Eğitmen- Koç

“Hayatın bana verdiği
en iyi ödül, bilgilerimi ve deneyimlerimi paylaşma şansı!”

PAYLAŞ:

7/24

İLETİŞİM FORMU

 

Bana Yazın...