Mezun olduğu bölümden farklı bir alanda çalışmak isteyenlere
5 önemli tüyo!

alt

İş hayatı küçük yaşlardan itibaren hazırlandığımız bir süreç… Daha 3, 4 yaşlarında “Büyüyünce ne olmak istiyorsun?” sorusu ile karşılaşıyoruz. Yıllarca okuyor, sınavlardan sınava koşuyor, bir yandan da ne yapmak istediğimize karar vermeye çalışıyoruz. Doğruyu söylemek gerekirse çok kolay bir süreç değil bu, hele hele meslek seçimi konusunda kendinizi yönlendiremiyorsanız… Yani eğilimlerinizin, yeteneklerinizin, amaçlarınızın farkında değilseniz veya farkında olmanızı sağlayacak unsurlardan uzaksanız… Tabii bazen de tüm bunların farkında olarak seçim yapmanıza rağmen daha çok hoşunuza giden bir iş çıkabiliyor karşınıza. Ya da iş olanakları başka bir iş seçmenize neden olabiliyor.

Mezun olduğu bölümden farklı bir alanda çalışmak isteyenler öncelikle işe girebilmek için ne yapmalı? Sonra da hem mutlu hem başarılı olmak için ne yapmalı? İlk söyleyeceğim şey, bu kişilerin mezun oldukları bölümden farklı bir alanda çalışmak isteyen ilk kişi olmadıkları ve son kişi de olmayacakları… Yani iş hayatı sizin gibi pek çok kişi ile tanışık. Tıp mezunu olup tercüman olarak çalışanlar, hukuk mezunu olup reklamcılık yapanlar, mühendislik mezunu olup fotoğrafçılık yapanlar ve daha nicesi iş hayatında. Unutmamak gereken şey, deneyim ve yeteneğin her zaman diplomadan daha üstün olduğudur. Zaten iş hayatında da diploma sadece bir ön koşul, ya staj yaparken ya da koyulan deneme süreleri sizi ve yeteneklerinizi görmek için, diplomanızı değil. Hiçbir zaman unutmayalım, sevdiğimiz şeylerde daha başarılı oluruz, daha mutlu oluruz.

Mezun olduğu bölümden farklı bir alanda çalışmak isteyenler için 5 tüyo:

 • Çalışmak istediğiniz alanda yüksek lisans ve staj yapın. Direkt sevdiğiniz alanda iş bulmaya çalışmak yerine yüksek lisans ve staj yapmak iş bulma şansınızı artırır. Yapacağınız bu yüksek lisans ve staj sayesinde sevdiğiniz işin size ne kadar uygun olduğunu görme, inceliklerini öğrenme şansınız olur.
 • Yine çalışmak istediğiniz alanda becerilerinizi artırın. O alanda eğitim görmüş ve iş hayatına atılmış çalışanlar ile aranızdaki açığı kapatmak için eğitim ve uygulamalar içinde bulunmaya devam etmenizi öneririm.
 • Çalışmak istediğiniz alandan arkadaşlar edinin, onlarla çalışma hayatları ve işleri üzerine sohbet edin. Emin olun her sohbette faaliyet alanınıza dair yeni pek çok bilgi edinebilirsiniz.
 • Çalışmak istediğiniz alanın önderlerini takip edin. Yaptıkları yayınlar, yazdıkları kitaplar işiniz hakkında çalışarak bile öğrenemeyeceğiniz pek çok bilgiyi barındırırlar…
 • Başkalarının vereceğiniz karar ile ilgili fikir ve önerilerini dinleyin ama asıl dinlemeniz gereken kişinin kendiniz olduğunu unutmayın.
 • alt

  M. Şeref Akkaş

  Danışman- Eğitmen- Koç

  “Hayatın bana verdiği
  en iyi ödül, bilgilerimi ve deneyimlerimi paylaşma şansı!”

  PAYLAŞ:

  7/24

  İLETİŞİM FORMU

   

  Bana Yazın...