Şirket başarısının temelindeki güç: organizasyon şeması!

alt

Kuruldukları günden itibaren gelişme kaydeden, varlıklarını uzun yıllar sürdüren ve marka yaratmayı başaran şirketlerin doğru yaptıkları pek çok şey var. Doğru yaptıkları en önemli şeylerden biri de kaleyi iyi korumak. Bunun için de doğru ve geliştirilebilir bir organizasyona sahip olmak. Doğru ve geliştirilebilir organizasyonlar ise öngörerek yaratılıyor. Yani organizasyon şeması bu öngörünün ilk adımı.

Bankacılıkta geçirdiğim yıllarda beraber iş paylaşımı yaptığımız bazı şirketlerin ve danışmanlık yaptığım şirketlerin çoğunun doğru ve geliştirilebilir organizasyon şeması eksikliğinden dolayı istedikleri adımları atamadıklarını, bazen iki ileri bir geri kimi zamanda iki geri bir ileri gittiklerini, operasyonel işleyişte veya karar süreçlerinde zorlandıklarını gördüm. Organizasyon şeması pek çoğu için çok bir anlam ifade etmiyordu. Organizasyon şemaları yaz-boz tahtasına dönmüştü. Bu tip durumlar, şirketlerin sürekliliğini tehdit eder ortamlar yaratıyordu.

Organizasyon şemasını doğru yazar ve okumayı bilirseniz; şirketi, amaçlarını, geçmişini, bugününü, geleceğini ortaya koyar. Doğru ve geliştirilebilir bir organizasyon şeması şirketin amaçlarını gerçekleştirmesinde çok önemli bir rol oynar. Stratejik planlamayı anlatır. Organizasyon şemalarında yer alan kademeler, pozisyonlar şirketin iskeletini oluştururlar. Çalışanların kime karşı sorumlu olduklarını ve hangi konuda kimlerle işbirliği yapabileceklerini görebilmelerini sağlar. Kurumsal kaynaklarını yeterince etkin ve verimli kullanmaları demektir.

Neden şirketler organizasyon şeması hazırlamakta zorlanırlar? Çünkü organizasyon şeması için şirketin hedeflerini, stratejilerini ve yol haritalarını belirlemiş olması gerekir.

Organizasyon şeması nasıl hazırlanır?

Organizasyon şeması yazmanın birkaç püf noktasından bahsetmek istiyorum…

Organizasyon şeması:

 • Kişilerin isteklerine göre değil; iş süreçlerine, hedeflere, stratejilere, şirket vizyonuna ve misyonuna göre şekillendirilmesi gerekir.
 • Sadece şekillendirildiği güne ait olmamalı, gelecek planlarını da kapsamalıdır.
 • Her yeni yönetici iş başı yaptığında ya da departman kurulduğunda değil öngörülerle ilk baştan tasarlanmalıdır.
 • Kağıt üzerinde kalmamalı, atılacak adımlarda dikkate alınacak şekilde tasarlanmalıdır.
 • Esnek bir yapıya sahip olmalıdır.
 • Bu sayede organizasyon şemaları şirketleri diğer şirketlerden ayırır; kuruldukları günden itibaren gelişme kaydeden, varlıklarını uzun yıllar sürdüren ve marka yaratmayı başaran şirketlere dönüştürmede önemli bir rol oynar.

  alt

  M. Şeref Akkaş

  Danışman- Eğitmen- Koç

  “Hayatın bana verdiği
  en iyi ödül, bilgilerimi ve deneyimlerimi paylaşma şansı!”

  PAYLAŞ:

  7/24

  İLETİŞİM FORMU

   

  Bana Yazın...