Zor zamanlarla başa çıkmak! Bir yol bulunur…

alt

Epey zaman geçti üzerinden. Bir şirketin değişim süreci esnasında, mentorluk çalışması yaptığım bir orta kademe yöneticisinin, kendi gençliğinden kalma bir anısı bugünlerimize dair bir mesaj olabilir mi acaba? Söz konusu yönetici arkadaş, daraldığı zamanlarda hep aklına getirdiği bir anısını şöylece dillendirmişti “Gençken annemle babama bakar; ne kadar rahatlar, sorunları olsa da pek dertlendikleri yok, ne mutlu onlara diye düşünürdüm. Benim gençlik zamanımda babam emekli olmuş evde gazeteleri okuyarak, çiçeklerle ilgilenerek, arkadaşları ile buluşarak günlerini geçiriyor; annem ise bizim için hayatı kolaylaştırmaya çalışıyordu. Sık sık zorlandıkça dertlerimi onlarla paylaşır, fikirlerini alırdım. Bir gün babam bana doğum günü hediyesi olarak bir fotoğraf hediye etti. Fotoğraf 4 yol ağzı fotoğrafı idi. Kendisi de bu fotoğrafa bir yorum katmış ve 2-3 yol da kendisi ekleyip altına “Bir yol bulunur!” yazmıştı. Aslında sık sık konuşmalarımızda bir yol bulunur derdi de, hiçbiri bu fotoğraf kadar farkındalık yaratmamıştı bende. O günden sonra ben de “Bir yol bulunur.” demeye başladım. Ama demekle olmadığını da kısa zamanda öğrendim.” O çalışmamızın bulunduğu aşama açısından çok ama çok kıymetli bir anıydı. O bölümü tamamlarken “yaşanmış bir anının anonim paylaşım” iznini de kendisinden talep etmiştim. Sağ olsun evet dedi. Kendisinin yol bulma çabalarının, başkalarına da katkı sağlayabilmesinden memnun olacağını dile getirdi.

Zor zamanlarla başa çıkmak için güzel bir başlangıç “Bir yol bulunur!”. Her şeyden önce bir yol bulunacağının farkında olmak önemli. Sonra bu zor zamanla nasıl başa çıkılacağını düşünmek, işte o yollardan bir kaçını belirleyebilmek gerekiyor aslında.

İşsiz kaldım, sevdiklerimi yitirdim, haksızlığa uğradım ve daha nice zor zaman geçirdim. 60 yılda neler yaşadığımı 20’li yaşlarda olanlar bile hayal edebilir. Hepsini, pek çoğumuz ayrı ayrı yaşıyoruz aslında. Hiç birimizin hayatı çok kolay sürmüyor.

“Bir yol bulunur” un açılımını yapayım: Bir yol bulunur demek;

 • Kendini sev demek,
 • Kendine güven demek,
 • Güçlüsün demek,
 • Her şey geçici, zamanla durumlar, koşullar değişir demek,
 • Bakış açımızı değiştirebiliriz, durumlar da değişebilir demek,
 • Yaşam her zaman ani sürprizlerle dolu, pek çok olumlu durumları ancak belli bir süre yaşandıktan sonra daha farklı değerlendirebiliyoruz demek,
 • Problemleri çözersin demek,
 • Duygu ve düşüncelerini yönetebilirsin demek,
 • Akılcı planlar yapabilirsin demek.
 • Bunları diyebilmek için de iyimserliğini kullan, seçeneklerini iyi değerlendir, farklı bakış açıları ile düşünmeye çalış, değişimi kabul et, değiştirebileceğin şeylere enerjini harca, hayatın her zaman planladığımız gibi gitmeyeceğini bil, başkalarından destek iste ve yardımları kabul et, nedenden daha çok nasılların peşinden koş, daha önce yaşadığın benzer durumları düşün, B-C planları geliştirmeyi öğren, meditasyon ya da yoga yap, doğada yürüyüş yap, toprakla uğraş, oyun oyna, masajın rahatlatıcı gücünden yararlan, hayaller kur…

  Aslında hep zor zamanlardan güçlenerek çıkıyoruz… Yeter ki “bir yol bulunur” diyebilelim!

  alt

  M. Şeref Akkaş

  Danışman- Eğitmen- Koç

  “Hayatın bana verdiği
  en iyi ödül, bilgilerimi ve deneyimlerimi paylaşma şansı!”

  PAYLAŞ:

  7/24

  İLETİŞİM FORMU

   

  Bana Yazın...