Şirket içi eğitimlerin en önemli etkisi: Tanışmak!

alt

Şirketlerde başarıyı önemli derecede etkileyen faktörlerden biri; çalışanların şirketlerini ve birbirlerini tanıyarak ekip olabilme güçleri… Birlikte çalışmayı seven ve mutluluk duyan çalışanlar, yapılan işin verimliliğini ve yaratıcılığını arttırıyor, şirketlerine daha fazla katkıda bulunuyor. Özellikle farklı bölümlerde veya aynı bölümün farklı coğrafik konumlarında ekipler… Bu noktada ekip üyelerinin birbirlerini tanıması ve sinerjisi önemli! Pek çok şirkette iş yoğunluğu nedeniyle ekiplerin birbirlerini tanıması ve etkileşimli çalışması mümkün olmazken çoğunlukla aynı ekipte çalışanlar bile birbirlerini tanımıyor! Çalışanlarının birbirlerini tanıması ve etkileşimli çalışması sadece şirketin başarısı için değil, çalışanların da başarısını artırıyor! Kişisel olarak gelişimlerine katkıda bulunan tanışıklık ve etkileşim, çalışanların işe olan bağlılıkları için de önem taşıyor (Bazı beyin araştırmaları bireysel gelişime dair buna kanıt da oluşturuyor aslında…)!

İş arkadaşlarının birbirlerini tanımadığı şirketlerden sizin de nasibinizi aldığınıza eminim. Almadıysanız ya şirketiniz bu konuda gerekli adımları atmış bir şirket ya da milyonda bir rastlanan bir şansa sahipsiniz. Ekiplerin birbirini tanıdığı, farklılıkları kabul ettiği, birbirlerinin duygu, düşünce ve değerleri konusunda bilgi sahibi olduğu çalışanlar arasına katılıyorsanız ne mutlu size.

Burada sözüm ilk aşamada şirketlere sonra da ekip liderlerine; ekibin sinerjisini sağlamak hem çalışanlar hem de şirketler için paha biçilmez bir değer taşır. En öncelikli amaç çalışanların ve işe yeni başlayanların şirketlerini ve birbirlerini tanımalarını sağlamak olsun. Sosyal etkinliklerle, toplantılarla, eğitimlerle onların birbirlerini ve şirketi tanımaları için fırsatlar yaratılabilir. Bunlar, günümüz koşullarında dijital platformlar aracılığı ile de yapılabilir. Onlarca da, yüzlerce de olsa çalışanların birbirlerini tanıyor olmasını sağlamak mümkün. Çalışma arkadaşları iş hayatımızdaki mutluluğumuzu doğrudan etkiliyor, çalışanların moralini yükseltiyor, uyum sağlama kaslarını güçlendiriyor, kaliteli iş ortaya koymalarına neden oluyor, en önemli duygulardan biri olan güven duygusunu pekiştiriyor… Aynı zamanda farklılıkları bilmek ve avantaj olarak kullanabilmek şirketler için büyük önem taşıyor.

Eğitimler çalışanların birbirlerini daha yakından tanımaları için şirketlerin ellerindeki en büyük güç! Hatta bir bakıma başka ekip içi sorunların peşine düşmektense, eğitim yoluyla koruyucu bağışıklık geliştirmek de olası. İnteraktif, çalış anlarda farkındalık sağlayacak, katılımcı olacakları, son dakikasına kadar takip edecekleri, farklı yöntemleri içinde barındıran, eğlenceli eğitimler sadece çalışanların tanışmasını değil kaynaşmasını da sağlar. Eğitimin konu başlığı ne olursa olsun, her eğitim öncesinde veya içinde çalışanların şirketi ve birbirlerini tanımasına ayrılacak zaman ve çalışanların kendi düşünce ve duygularını aktaracakları alanlar yaratılabilir. Eğitimler sadece ekiplerin birbirlerini değil kişilerin kendilerini de tanımalarına katkıda bulunur. Siz de çalışanlarınızın kendilerini, şirketini ve birbirlerini tanımaları için destek almak isterseniz şirketler için şirket içi eğitimlerimi inceleyebilir, bana ulaşabilirsiniz.

alt

M. Şeref Akkaş

Danışman- Eğitmen- Koç

“Hayatın bana verdiği
en iyi ödül, bilgilerimi ve deneyimlerimi paylaşma şansı!”

PAYLAŞ:

7/24

İLETİŞİM FORMU

 

Bana Yazın...