İş hayatında 3 silahşorlardan biri olmak ya da Dartanyan olmak!

alt

Atos, Portos, Aramis… Amaç birliği etmiş üç silahşor… Evet, bir romanın başkahramanları onlar ve tam da anlatmak istediğim konunun özneleri olmak için biçilmiş kaftanlar! Üstelik “Birimiz hepimiz, hepimiz birimiz için!” sloganları da önemli! Kimdi Atos, Portos, Aramis? Fransa’da XIII. Louis döneminde kralın muhafız birliğinde görev yapan silahşorlardı. Kralı düşürmek isteyen Kardinal Richelieu’nun komplolarından kralı korumak için mücadele ediyorlardı. Sonradan aralarına Dartanyan katıldı. Alexandre Dumas’ın ve edebiyatın başyapıtlarından biri Üç Silahşorlar ve dünya klasiklerinin en önemlilerinden. Pek çok film, çizgi film, sahne uyarlaması yapıldı. Şimdi de ben eğitimlerimde ve bazı bire bir çalışmalarımda onların hikâyelerinden çokça faydalanıyorum. Nasıl mı?

Diyelim yıllardır aynı şirkette, aynı iş arkadaşlarınızla bir aradasınız… Artık, belki de leb demeden birbirinizin dediklerini anlar hale geldiniz. Hem ne güzel hem de eyvah! Ne güzel çünkü birbirinizin dilinden anlıyorsunuz ve bir stres kaynağı ortadan kalkmış oluyor… Eyvah, çünkü eğer iş arkadaşlığınızın derecesi samimiyet sınırını zorluyorsa, samimiyetin faydadan çok zararı ile karşılaşabilirsiniz. Ayrıca fazlaca varsayımlara dayanıyor olabiliriz. Uzun yıllar aynı iş yerinde mutlu ve huzurlu çalışmanın ilk önemli noktası içten, destekleyen, nazik, saygılı, yardımcı, motive edici, teşvik eden, tutarlı olunması. Uzun yıllar aynı iş yerinde, aynı iş arkadaşları ile mutlu çalışılmasının sırrı samimiyet derecesinde saklı.

Diyelim şirkete yeni bir çalışma arkadaşı katılacak, yani Dartanyan olacak! Dartanyan için Atos, Portos, Aramis’in arasına katılmak; Atos, Portos, Aramis için de Dartanyan’ı aralarına almak pek de kolay olmadı. Dartanyan önce şirkete alışmaya, her an yeni şeyler öğrenmeye çalışır; aynı zamanda da iş arkadaşlarını, yöneticilerini tanımaya ve onlara kendini anlatmaya, göstermeye gayret eder... Siz de hayatınızda pek çok kez Dartanyan olmuşsunuzdur. Ya da şirketinize yeni biri geldiğinde diğer arkadaşlarınızla kim gelecek, nasıl biri olacak diye konuşmuşsunuzdur.

Yeni işe başlayan kişi için durumun ne kadar heyecan verici ve stresli olduğunu hatırlayalım. Hepimiz yeni ekipler arasına girdik, giriyoruz. Bu noktada ilk önemli adım şirket çalışanlarının ve yeni gelen kişiye karşı olan konuksever yaklaşımında! İkinci adım, şirkette işe giren yeni kişide ve iş arkadaşlarını tanımaya çalışmakta! Asıl önerim iki tarafa da birbirlerine karşı ön yargısız olmakta… Yani varsayımlarınızı bir tarafa bırakın, kendi beninizi de parantez alın lütfen.

Tabii yeni işe başlayan kişi üst pozisyonlar için de şirkete geliyor olabilir. Yukarıda yazdığım önyargısız olmak önerim bu durum için de geçerli.

Yeni işe başlayan kişi için “hoş geldin duyurusu” hem çalışanların yeni kişiden haberdar olunmasını sağlar hem de işe başlayan kişiyi onore eder. Ekip ile yapılacak bir tanışma buluşması gerçekleştirmek ve çalışanların görev ve iletişim bilgilerinin yer aldığı kaynak sunmak yeni geleni rahatlatacaktır. Şirket içi oryantasyon programı ve bir mentor planlanması önerilerim arasında.

alt

M. Şeref Akkaş

Danışman- Eğitmen- Koç

“Hayatın bana verdiği
en iyi ödül, bilgilerimi ve deneyimlerimi paylaşma şansı!”

PAYLAŞ:

7/24

İLETİŞİM FORMU

 

Bana Yazın...